نصب سازه چادری

نصب سازه چادری

نصب سازه چادری و مراحل و فرایندهای آن موضوع بسیار مهمی می باشد. عدم دقت و تخصص کافی در این زمینه نتیجه نهایی مورد نظر را برای کارفرما فراهم نمی سازد. بنابراین با در نظر گرفتن نکات گفته شده در زیر کیفیت کار خود را افزایش دهید.

مراحل نصب سازه چادری

در هر بخش توضیح مختصری از هر مرحله بیان شده است.

۱- فونداسیون

اجرای این کار باید توسط پیمانکار متخصص انجام شود. در این مرحله باید از میزان بارهای وارد شده آگاهی لازم را داشته باشیم تا بدانیم سازه را چگونه بسازیم. نحوه قرار گرفتن پیچ ها (میل گردها) ، ظرفیت نگهداری آنها در برابر بارها و نهایتا نصب بی دردسر و راحت این سازه ها مهم است. می توان با به دست اوردن بارها و لنگرها فونداسیون را طراحی کرد که نیاز به پیچ های (میل گرد) اضافه نباشد.

۲- ورق های پایه
در این مرحله نیاز به صفحات فولادی است. برای اجرای کار با صفحات ابتدا باید بدانیم که سازه در چه ارتفاعی قرار می گیرد چون ممکن است صفحات شما در ارتفاعات مختلفی اجرا شود.

۳- اتصالات دوسویه

بهترین راه برای اتصالات در سازه چادری ( پارچه ای ) اتصال با پیچ به ستون است. صفحات و نوع سازه میزان و اندازه پیچ را تعیین میکند . اگر شما از صفحات کوچکتری استفاده می کنید، به نسبت آن باید پیچ ها بزرگتر باشند.

۴-جوشکاری اتصالات

پس از طراحی سازه، جوشکاری اتصالات باید با دقت و به درستی انجام شود. زیرا سازه ممکن است تحت کشش، فشار و یا هر دو مورد قرار گیرد. این جوشکاری ها با توجه به میزان بار محاسبه شده انجام می شود.

۵- بالای سازه
بیشتر سازه های پارچه ای، قشایی یا چادری در بالا به سازه متصل می شوند که به آن نقطه سرنشین گفته می شود. سرنشین مانند اجزای دیگر باید با توجه به وزن پارچه و بارهای وارده به آن طراحی و محاسبه شود. وجود سرنشین در بالای سازه و مرکز شکل گنبدی به سازه قشایی ما می دهد که ایده ال ترین شکل است. می توان سرنشین را جز مرکز کار در نقاط دیگر بالایی سازه نیز قرار داد.

۶- چرخ دنده
با قرار دادن چرخ دنده و اتصال آن به طناب و پارچه می توان پارچه را به عقب و جلو حرکت داد تا نهایتا به شکل دلخواه و مورد نظر دست پیدا کرد.

ساخت سازه چادری

ساخت سازه چادری

ساخت سازه چادری امری بسیار تخصصی و در عین حال لذت بخش و زیبا است. نیروی کار ماهر و دستگاه های کارگاهی استاندارد موجب می شود تا سختی های پیش آمده در فرآیند انجام کار به راحتی حل شود و زمان ساخت به کمترین زمان ممکن و کمترین هزینه اضافی انجام شود. وجود یک کارگاه بزرگ و مجهز این امکان را می دهد تا بر کل فرایند از زمان خرید پارچه تا آماده شدن و بسته بندی محصول نهایی جهت تحویل به مشتری نظارت وجود داشته باشد.

تست ساخت سازه چادری و پارچه ای

هیچ دو پروژه ای شبیه یکدیگر نیستند، برخی پروژه ها چالش بیشتری ایجاد می کنند. در زمان بندی کاری فرصتی برای تجربه اتفاقات جدید در محل اجرای پروژه نباید وجود داشته باشد. همه چیز باید از قبل در کارگاه در نظر گرفته شود و تست شده باشد تا کار با اعتماد به نفس کامل و پبش بینی تمام موارد ممکنه در محل نصب پروژه شروع شود. طرح هایی که توسط معماران زده می شود به کارگاه فرستاده می شود تا براساس کمترین هدر رفت پارچه برش داده شود. بعد از برش قطعات پارچه بر اساس طرح داده شده در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا مونتاژ شوند، روند کار شامل مراحل زیر می باشد:

الگو دهی
آزمایش
برش
اتصال
جزییات
سازه های نگهدارنده

سازه ساخته شده باید بطور کامل پارچه کششی را پشتیبانی نماید. طراحان ما سعی می کنند تا سازه ای را طراحی نمایند که در عین داشتن بهترین بهره وری بتوانند زیبایی سازه را نیز در نظر بگیرند. هر پروژه شرایط خاص خود را دارد و به عنوان یک پروژه منحصر به فرد نیازمند یک بینش متفاوت می باشد.

طراحی و پیاده سازی برنامه کاری
رسیدگی و مدیریت کاری
تعمیرات و نگهداری مداوم
طراحی شده برای پارچه

قیمت سازه چادری

قیمت سازه چادری

قیمت سازه چادری به فاکتور های مختلفی بستگی دارد و این مساله در بین شرکت های مختلف سازنده سازه چادری کاملا متفاوت است. در برخی از شرکت ها سازه چادری نحوه اعلام قیمت بر مبنای مساحت سطح سایه میباشد. در برخی دیگر بر مبنای متراژ پارچه نصب شده در پروژه سازه چادری شما و در برخی دیگر بر اساس پارچه مصرف شده در پروژه سازه چادری شما صورت می پذیرد.

قیمت سازه چادری به چه صورت محاسبه میشود

به طور کلی در بحث هزینه های ساخت می توان سازه پارچه ای کششی را به دو دسته تقسیم بندی نمود:

۱- سازه های کششی از پیش طراحی شده (استاندارد)

۲- سازه های کششی سفارشی

عوامل اثر گذار در تعیین هزینه و قیمت تمام شده ساخت هر دو دسته مشابهت هایی با هم دارند ولی میزان تاثیر این فاکتورها در قیمت تمام شده متفاوت می باشد.

به طور کلی برای تعیین قیمت سازه های پارچه ای باید موارد زیر را در نظر گرفت

 • فرم پارچه کششی
 • جنس پارچه کششی

هر چه ابعاد پروژه بزرگتر شود و یا به سمت فرم های خاص برویم ، نیاز است تا از پارچه کششی با مقاومت کششی بالاتر و گرم بیشتر استفاده گردد ، هر چه پارچه کششی کیفیت بالاتری داشته باشد و گرم بیشتری باشد ، قیمت آن بالاتر خواهد بود.

 • ابعاد سازه

انتظاری که بیشتر مشتریان دارند این است که با بزرگتر شدن ابعاد سازه کششی مد نظرشان قیمت واحد پروژه کاهش یابد ، این انتظار و خواسته تا حدودی منطقی می باشد. تا مقدار مشخصی با بزرگتر شدن ابعاد سازه و ثابت ماندن جنس پارچه قیمت واحد کاهش می یابد ولی با بزرگتر شدن سازه لازم می شود تا جهت تامین مقاومت در برابر نیروهای وارده جنس پارچه تغییر کند ، استفاده از پارچه متفاوت موجب بوجود آمدن نقطه جهش در قیمت می شود و از آن نقطه با بزرگتر شدن سازه دوباره شاهد کاهش در قیمت مبنای واحد خواهیم بود.

 • ارتفاع سازه
  افزایش ارتفاع موجب افزایش در میزان پارچه مصرفی ، افزایش نیروهای وارده بر سازه بخصوص نیروی باد و نیاز به سازه قوی تر و بالطبع پارچه مقاوم تر خواهد بود.
 • بارهای وارده
 • دوخت پارچه
مزایای سازه چادری

مزایای سازه چادری

مزایای سازه چادری در سازه های نوین بسیار تاثیرگذار بوده و بر کیفیت دقت سرعت و هزینه های نهایی بسیار تفاوت ایجاد کرده است. ویژگی های سازه کششی از جمله تنوع رنگ قابلیت جابجایی آسان بدون نیاز به فونداسیون دارای پنجره در کناره ها قابلیت جمع شدن و جدا شدن پرده های کناره قابلیت نصب سریع و آسان در کمتر از ۱ ساعت مانع نفوذ باران و برف و گرد و غبار تامین نور مناسب در روز بدون نیاز به روشنایی الکتریکی قابلیت استفاده در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه (زلزله) باعث رشد سریع این صنعت در دنیا گردیده است.

مزایای سازه چادری

دوام و ماندگاری طولانی

این سازه ها از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند. اگر آنها به عنوان سقف، سایبان و آلاچیق استفاده شود بر خلاف مصالح رایج در ساختمان و بسته به جنس پارچه بین ۱۵ الی ۳۰ سال دوام و پایداری خواهند داشت. این عمر وابسته به پارامترهایی است که در طراحی در نظر گرفته شده اند نظیر میزان دوام پارچه ، استحکام ، کشیدگی و مقاومت کششی . روکش دادن و زدن لاک و لعاب روی پارچه به آن خاصیت ضد حریق (آتش)، جذب اشعه UV خورشید، خاصیت خود تمیز کنندگی و ثبات رنگ را می دهد. سازه های کششی حتی بعد از سالها قرارگیری در معرض بادهای شدید و تغییرات آب و هوایی شکل اولیه خود را حفظ می کنند.

طراحی بهینه ساز

استفاده از حداقل مصالح برای پوشش یک سطح بزرگ و قابلیت بازیافت پارچه موجب می شود تا پارچه مورد نیاز برای سازه های کششی را بتوان بصورت خیلی بهینه طراحی و محاسبه نمود. با حداقل پارچه می توان یک سایبان برای استخر و یا پوشش استخر را طراحی و اجرا نمود.

هزینه کم سرمایه گذاری اولیه

استفاده از پارچه های کششی برای احداث یک سقف بزرگ و بدون ستون های میانی میزان فولاد و آهن و کارهای مرتبط با آن را در پروژه کاهش می دهد، ساخت سازه را آسان تر کرده، سرمایه گذاری اولیه را کاهش داده و سرعت ساخت سازه را نسبت به روش های ساخت و ساز سنتی در مدت زمان بسیار کمتری به انجام می رساند.

کاربرد سازه چادری

کاربرد سازه چادری

کاربرد سازه چادری در سازه های نوین

سازه های پارچه ای نوعی از سازه به شمار می آیند که در آن ها با استفاده از پوسته های پارچه ای و صنعتی کاملاً سبک، سقف هایی با دهانه های بزرگ و به صرفه ایجاد می شود. وزن سبک پارچه باعث می شود تا به پروفیل های فلزی سبک تری نیاز پیدا کند و هم چنین به علت پیش ساخته بودن کل سیستم، کل زمان اجرای پروژه به طور قابل توجهی کاهش می یابد. استفاده از این نوع سازه محدودیت زیادی ندارد و می تواند با توجه به شرایط محیطی مختلف، نوع پوسته مصرفی را تطبیق داد. با توجه به مزیت های فراوان این پوشش ها، امروزه استفاده از چادرها در نقاط مختلف دنیا بسیار متداول گشته است. در سرزمین ما ایران، استفاده از چادر از گذشته های دور متداول بوده است. شناخت و بررسی این سازه ها می تواند راهگشای بهره برداری هر چه بهتر از آن ها در معماری امروز باشد.

کاربرد سازه چادری

کاربرد سازه چادری در موارد زیر است:

 • انواع سقف ها

۱- سقف استادیوم های ورزشی
۲- سقف ایستگاه های قطار شهری و برون شهری
۳- سقف ایستگاه های اتوبوس شهری و برون شهری
۴- سقف تئاتر های روباز
۵- سقف جایگاه مراسمات و تشریفات

 • انواع سالن ها

۱- سالن همایش
۲- سالن آموزش های ورزشی
۳- سالن سیرک و…

 • انواع سایه بان ها
 • انواع انبار های موقت
 • انواع نظامی

۱- چادر های نظامی سربازان
۲- محل تعمیر یا نگهداری هواپیما و …
۳- بیمارستان های صحرائی
۴- پوشش بر روی رادار
۵- ایستگاه های بازرسی موقت و …

 • گلخانه
 • پارکینگ
 • به عنوان لایه بیرونی به دور آسمان خراش ها
 • انبار گاز
 • روکش منابع سوخت
سازه چادری چیست

سازه چادری چیست

سازه چادری چیست

سازه‌ چادری یا همان سازه غشایی که سازه پارچه‌ ای نیز نامیده می‌شود، از مجموعه‌ ی سازه‌ های فضایی هستند. سبکی، شفافیت و زیبایی و انعطاف در ایجاد طرح های زیبا و نوین، رشد بسیار زیادی در ساخت و تولید بناهای جدید داشته است. کاربردهای مختلف این سازه ها در مصارف مختلف تجاری، اداری، ورزشی و … یا به شکل سایه بان در فضاهای عمومی و شهری دارد.

ویژگی های سازه چادری چیست

ویژگی‌های سازه های چادری ارتباط مستقیم با مواد سازنده این نوع سازه‌ها دارد. ساخت و تولید مواد کامپوزیت از الیاف و پلیمرها با طیف گسترده ای از خواص فیزیکی، مکانیکی و سازه‌ ای امکانات متعددی را پیش روی طراحان قرار داده است. تفاوت‌های این محصولات در اندازه، وزن و ویژگی هایی از جمله مقاومت در برابر گسیختگی، مقاومت در برابر ترک و خمش، مقاومت در برابر انتشار آتش، گسترش پارگی و همینطور درجه شفافیت، دوام و ضمانتی که کارخانه سازنده می‌دهد، می‌باشند.

مصالح ساختمانی سنتی از قبیل آجر، سنگ و بتن باید در محل کار نصب و سرهم شوند اما سازه چادری کاملا از قبل در کارگاه ساخته می‌شود و در محل به مشتری تحویل می گردد و هیچ گونه فعالیت عمرانی در محل انجام نمی شود. در نتیجه کارگاه تهیه پارچه کششی سالن‌هایی بسیار بزرگ و چند صد متری می باشند. تا بتوانند پارچه کششی مورد نیاز یک سازه چادری را بدوزند. به علت تنوع پارچه‌های کششی و تنوع مصارف مختلف آن‌ها می‌توان از روش‌های گوناگونی برای برش و دوخت پارچه کششی استفاده کرد، اتصال پارچه کششی باید به نحوی انجام گردد که تنش و کشش یک پارچه به‌طور یکنواخت به تکه پارچه کناری منتقل شود و موج یا پارگی بر روی آن اتفاق نیفتد ، بطور کلی ما سه روش اصلی برای اتصال پارچه‌های کششی به یکدیگر داریم

 • چسب پارچهسازه چادری چیست
 • دوخت صنعتی
 • جوش پارچه
سازه چادری

انواع سازه چادری

انواع سازه چادری

سازه  چادری یا سازه های پارچه ای که به سازه های غشایی نیز معروف هستند نوعی ساختار نوین با مواد سازنده بسیار متفاوت نسبت به دیگر سازه ها موجود می باشند. طرز تشکیل و رشد و توسعه این نوع سازه چادری ریشه تاریخی در فرهنگ و ساختار اقوام باستان دارد. همین چادرهای عشایری الهام بخش سازه های چادری موجود در دنیا می باشند. استفاده از مواد سازنده مرغوب در این سازه ها و ویژگی هایی مانند ساخت و ساز سریع، قابلیت جمع شوندگی و بازشوندگی سازه های چادری و قیمت ارزان نسبت به دیگر سازه ها و طول عمر مفید سازه های چادری نسبتا قابل قبول و مقاوم در برابر اشعه آفتاب میباشد.

انواع سازه چادری

سازه های چادری از نظر شکل ظاهری عموما به دسته های زیر تقسیم میگردند:

 • سازه های پارچه ای مخروطی
 • سازه های چادری کششی
 • سازه چادری زین اسبی

انواع سازه چادری

سازه های چادری مخروطی

عدم نفوذ آب باران در پوشش محیط مهمترین عامل سازه مخروطی است. آلاچیق های وی آی پی معروفترین مدل سازه مخروطی هستند.

سازه های چادری زین اسبی

ایجاد سطح سایه در محیط های باز بیشترین کاربرد سازه چادری زین اسبی می باشد. سازه های چادری زین اسبی به دلیل فرمی که دارد بریا این کار مورد استفاده واقع می شود. از سازه های غشایی زین اسبی در محیط های داخلی به صورت ال مان هم استفاده می شود.

سازه های چادری کششی

سازه های پارچه ای کششی به دلیل ایجاد مقاطع مختلف کشش جهت فرم دهی سازه چادری می تواند به اشکال و ابعاد مختلفی اجرا شود. سازه ای چادری کششی به دلیل سبکی در ابعاد بزرگ قابل اجرا می باشد. سازه های چادری با قابلیت پرتابل بودن می تواند بسیاری از مشکلات در یک پروژه را بر طرف سازد.

مقالات مرتبط: تاریخچه سازه های چادری و مزایای این محصولات

تاریخچه سازه های چادری

تاریخچه سازه های چادری

از زمانی که مغول ها از دشت ها رانده شدند و در یورت هایشان زندگی میکردند سازه های چادری با ماست.

یورت : یورت یا یورد اسمی است که  عشایر مغول و ترک در آسیای میانه به چادر هایی که به عنوان خانه استفاده قرار می‌گیرند می‌گویند.چادرهای یورت معمولاً از پشم و پوست حیوانات درست شده‌اند و قابل حمل هستند.

سازه چادری یورت

شواهدی و مدارکی وجود دارد که  حاکی از آن است که حتی رومیان در قرون وسطی آمفی تئاتر کولوسئوم (بزرگترین تماشاخانه در امپراتوری روم) را با سایه بان هایی بزرگ پوشیده بودند، این سایه بان ها را به وسیله چرخ و قرقره برافراشته بودند. که تماشاچیان را از عناصر طبیعی مثل آفتاب و باران و… محافظت میکرده است . این طرح ها دوباره به صورت واقعی تر توسط فری اتو (Frei Otto) آلمانی در نیمه قرن بیستم به دوران ما برگشتند.

تعریف ساختارهای سازه چادری:

سازه غشایی یا چادری یک پوسته نازک و انعطاف پذیر است که اغلب تحمل بارها و فشارهای پیش روی را دارد.از تجهیزات سبک و محکم ساخته شده است .

سازه غشایی یا چادری صحرایی : از نظر مفهومی شبیه سازه های چادری دیگر است فقط رویه آن با شبکه ای از کابلها پوشیده شده است . (سالن ورزشی جده در عربستان سعودی که طراحی آن توسط فری اتو صورت گرفته است)

یک نظریه غلط در رابطه با سازه پارچه ای هست که این ساختار نمیتواند شرایط بدی آب و هوا را تحمل کند، اساس پارچه کشسان و قابل ارتجاع هست ، و تنها درصد کمی از کشسانی آن بعد از 20 سال مصرف و استفاده از بین می رود.

سوال متداول در رابطه با سازه چادری

چرا چادرها این شکلی هستند؟  تکه های صاف و پهن بزرگ پارچه در تحمل بار خیلی ضعیف هستند؛ و کشش و انحنا مقاومت چادر ها را در مقابل تحمل فشار بیشتر میکند. تصور کنید که 4 نفر از شما هر کدام یک سر طنابی را که از یک توپ تنیس رد شده را به سمت خود میکشید،  نفر پنجم راحت به سادگی میتواند توپ را منحرف کند ؛ (شکل 1)

شکل 1                                               شکل 2

 

یک چادر بزرگ آویزان و شل و ول را در نظر بگیرید دو سر مخالف طناب را به طرف بالا بکشید و دو سر مخالف دیگر را به طرف پایین ؛ در این حالت توپ تنیس در فضا قفل میشود( شکل 2) این قائده را درمورد پارچه چادرها باید به کار گیرید و شما انحنای دوبل دارید , و استحکام سازه چادری بالاتر میرود.

 

 

 

 

 

 

 

 

سازه کششی چادری راه حل ایده آل برای سازمان ها

سازه کششی چادری راه حل ایده آل برای سازمان های تجاری، صنعتی و نظامی

سازه کششی چادری بزرگ را به جای ساختمان هایی ساخته شده از فلز ؛ چوب ، یا دیگر مواد ساختمانی رایج انتخاب میکنیم ؟ چرا ؟ دلایل زیادی برای مطرح کردن وجود دارد اما رایج ترین دلیل انعطاف پذیری و هزینه کمتر در هر متر مربع این سازه ها می باشد . یکی از دلایل دیگری که ما سازه های چادری غشایی را انتخاب میکنیم این است که قابل حمل هستند. آنها پایه بتن دائمی ندارند ؛ بنا بر این میتوان آنها را از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. به علاوه سازه های کششی چادری دارای طراحی روشن و واضح و گسترده است این بدان معنی است که سازه به ستون ها و دیوار ها متکی نیستند و فضای باز گسترده ای را خواهیم داشت که مردم میتوانند به راحتی در آن حرکت کنند.

سازه کششی چادری
سازه کششی چادری

مزایای دیگر استفاده از سازه کششی چادری ما برای مصارف صنعتی و تجاری و نظامی :

بهره وری انرژی :

ما در بالا ( در سقف) سازه پارچه ای شفاف را داریم که اجازه می دهد نورطبیعی از آن عبور کند ، داشتن این مقدار زیاد  نور وابستگی شما به الکتریسیته و برق را کاهش می دهد ، و به کاهش قبض های ماهیانه شما کمک می کند.

مزایای احتمالی مالیاتی :

از آنجایی که ساختمان ما از پارچه ساخته شده اند و پایه های بتن دائمی ندارند و به عنوان تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرند و از مزایای مالیاتی بهره مند می شوند.

حفظ شرایط آب و هوایی :

سازه های کششی چادری ما نه تنها شما را در برابر باران، یخ، برف و بوران محافظت می کنند، بلکه آنها محیط کاری راحتی را نیز فراهم می کنند. به طور متوسط، سازه های ما 15 درجه خنک تر از دمای هوا در تابستان و 15 درجه گرمتر از دمای محیط در طول زمستان است.

سازه کششی چادری
سازه کششی چادری

 

 

 

 

 

سازه های کششی چادری ، مزایا و فوائد آنها

مزایا و فواید سازه های کششی چادری

سازه های کششی چادری به دلیل ماهیت انعطاف پذیری آنها ، امکان طراحی نامحدود را به شما می دهد . به خاطر حالت فراتابی این نوع سازه ها فضای با نور روشن خواهیم داشت. یکی دیگر از دلایلی که اهمیت  به کار بردن این سازه ها را نشان میدهد ماندگاری و دوام و طول عمر زیاد این سازه هاست .
و ستون هایی که میتونیم با گستردگی زیاد و با فاصله های زیاد از هم به کار ببریم و همچنین وزن سبک سازه های چادری باعث میشود که نیاز ما را به سازه های فولادی و ساختمان های با ستون های آهنی کم کند .

سازه های کششی چادری

موارد استفاده از سازه های کشسانی چادری

این سازه های غشایی و کشسانی در طیف گسترده ای از کاربردها مانند ورزش ، آموزش ، تجاری ، خرده فروشی ، حمل و نقل و صنعتی و مهمانداری ها و ضیافت ها استفاده می شود. این ساختارهای کشسانی چادری همچنین برای ساخت سقف ها ، نمای ساختمان ها ، ساختمان های ساده ، پنجره سقفی می تواند استفاده شود که کاملا با دیگر مصالح ساختمانی دیگر کاملا متفاوت و زیباتر است ،به خاطر خاصیت فیزیکی که دارند میتوان شکل های هندسی نمادین و غیر معمولی را درست کرد .

این سازه ها همچنین به عنوان سقف های آکوستیک و پانل های دیواری قابل استفاده هستند. سازه های غشایی دارای یک شخصیت بصری واحد و یونیکی هستند و همین ماهیت به طراحان و معماران و مهندسین این توانایی را میدهد که شکل ها و پروژه های مهیج و هیجان انگیزی را تجربه کنند و مشکلات و مسائلی را که با سازه های آهنی دارند با این سازه ها نداشته باشند .

تیم ما متعهد به ارائه یک ساختار منحصر به فرد و نو آورانه است که با توجه به نیازهای خاص مشتری طراحی شده است  و ما مهارت خودمان را در زمینه وسیعی از فضاهای باز و پروژه های امکانات اجتماعی نشان داده ایم .