tensile structure for indoor swimming pool 500x500 500x480 - سایبان چادری استخر از نوع کششی یا سازه چادری

سایبان چادری استخر از نوع کششی یا سازه چادری

سایبان استخر از نوع سقف پارچه ای کششی

 

سایبان چادری استخر شنا 

از جمله مزایای سقف پارچه ای استخر عملکرد ضد آفتاب ، ضد آب ، ضد باد و محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش می باشد.

در تابستان گرم ، استخر شنا مکان خوبی برای تعطیلات تابستانی است. با این حال ، ما در معرض نور شدید خورشید نیز هستیم ، که بسیار بر لذت شنا تأثیر می گذارد. سایبان محافظ uv استخر شنا ، که نه تنها عملکرد عملی را حل می کند ، بلکه منظره ای زیبا در لبه استخر است.

سایبان چادری استخر شنا نوع جدیدی از ساخت و ساز است . این ماده از ترکیبی از مواد جدید با مقاومت بالا مانند PVC ، PVDF ، PTFE و آلیاژ تیتانیوم – آلومینیوم ساخته شده است.

compact quictent triangle square rectangle sun shade sail 14 38 over deck 728x547 - سایبان چادری استخر از نوع کششی یا سازه چادری

این طراحی به معماران تخیل و فضای خلق بیشتری می بخشد. با طراحی منحصر به فرد ، ترکیبی از نرمی ، استحکام و زیبایی ، تصویری بصری برای همه ایجاد کنید.

مزیت سایبان چادری استخر شنا:

  1. صرفه جویی در انرژی: غشایی با انتقال نور خوب (به طور کلی 10-20)). در نور روز ، شفافیت غشای پارچه ای فضاهای نرم پخش شده با نور طبیعی را کاهش می دهد و باعث کاهش هزینه های روشنایی داخلی می شود .
  2. هنری: سازه های کششی بر اساس یک ظاهر طراحی شده و مواد رنگی بنا شده اند. می تواند با شرایط طبیعی محلی و آداب و رسوم قومی ترکیب شود و با طراحی منحصر به فرد خود طراحی شود.
  3. اقتصادی: استخر شنا فضای دهانه زیادی دارد. سایه کششی سایبان ها از نظر هزینه مناسب هستند.
  4. خود تمیز کردن: بادبان های سایه دار در فضای باز ضد UV هستند و با PVC / PVDF / PTFE پوشانده شده اند ، چسبیدن به گرد و غبار کار آسانی نیست و با شستشو با آب باران تمیز می شود.

5- ایمنی: سازه چادری  دارای وزن سبک است ، حتی اگر سقوط تصادفی رخ دهد ، خطر بسیار کمتر از ساختار ساخت و ساز سنتی است.

قیمت سازه های چادری

قیمت سازه های چادری

قیمت سازه های چادری

یکی از مزیت هایی که این ساره ها به نسبت سایر دارد از بعد اقتصادی و مقرون به صرفه بودن آن می باشد.در بیان بحث قیمت سازه های چادری باید بگوییم که این سازه ها با توجه به نوع انتخابی آن برای پروژه و اندازه و کیفیت مواد وارد شده در آن قیمت های متفاوتی دارند. در ادامه بهتر است که بیشتر با این نوع و ساختار این نوع سازهها  آشنا شده و سپس به به بعد اقتصادی آن بپردازیم.این سازه های چادری و غشایی به صورت صنعتی آن مدت ها می شود که  بسیار مورد استفاده  قرار می گیرد. البته این بناها در ایران نیز سابقه ای طولانی داشته و استفاده از نمونه ی سنتی آن را در عشایر می توانیم مشاهده کنیم.مواد سازنده ی این نوع سازه از الیاف،پلیمر،،کامپوزیت و… ساخته شده است که با استفاده از ترکیبی از علوم مکانیک ،معماری و فیزیک در دسترس طراحان قرار گرفته است.

به طور کلی از نظر برسی  ساختار سازه های چادری از سه بخش اصلی تشکیل شده است که  ستون‌ها یا تیرهارموجب شده اند که این پوسته و یا غشاء روی کار با استحکام و مقاومت ایستادگی کند. بنابراین غشاء و یا پوسته ی پارچه مانند و ستون و قوس ها از اجزای اصلی این بنا می باشند. سیم‌ و کابل ها به همراه سقف  ساخته شده است.همه ی این موارد با پیشرفته ترین و با کیفیت ترین مصالح و مواد مورد استفاده قرار گرفته وبه طور کلی ساخت این سازه ها باید به گونه ای باشد که  برای حفظ ثبات در اثر  وزش باد و یا طوفان های  شدید ،  دچار آسیب نشده  و هم چنین سازه های پارچه ای  نیز باید دارای انحنای مضاعف  بوده و از از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند.

به طور کلی علاوه بر این نوع شناخت مواد و مصالح به کار  رفته شده در ساختار سازه های چادری باید توسط یک تیم حرفه ای و منهدسان و طراحان شناسایی و آماده ی راه اندازی شوند عوامل دیگری نیز فارغ از بحث تولید لازم است که برسی شود و آن هم طراحی و ساخت می باشد. در این زمینه نیز متخصصان باید موارد زیر را در مراحل ساخت سازه های چادری در نظر بگیرند.اولین قدم این است که برای ساخت این بنا باید موقعیتی که پروژه در حال شکل گیری می باشد را برسی کنند و شرایط منطقه ی ساخت بنا را مورد ارزیابی قرار دهند. و پس از نقشه برداری از محل نصب مدل و الگوی مناسب ساخت آن را طبق نقشه آماده سازی بکنند. همانطور که می دانید ساره های چادری دارای سه مدل مخروطی،کششی و زین اسبی می باشد.

 

نحوه ی آماده سازی پارچه نیز جزء مواردی که است که کسانی که این سازه ها را نصب می کنند باید به آن توجه داشته باشند.به عنوان مثال پارچه های پی‌وی‌سی از جمله پارچه هایی است که در مقابل آلودگی و ذرات گرد و غبار  به داخل محیط ممانعت به عمل می آورد و علاوه بر این قابلیت خود تمیز کنندگی دارند در مقابل آتش و اشعه ی مضر ماورا ء بنفش نیز مقاوم می باشند.بنابراین در ساخت  و ساز هر بنایی انتخاب و دقت نظر در موارد تشکیل دهنده ی آن و استفاده از محصولات با کیفیت و با توجه به تکنولوژی و فناوری روز می تواند در کیفیت عمل سازه و مقاوم بودن آن در طی شرایط آب و هوایی مختلف و طی سال های متمادی تاثیرگذار باشد. بنابراین  تا به این قسمت متوجه شدیم که مراحل ساخت و نصب این سازه ها کار دشوار و پیچیده ای نمی باشد و یک پروژه را با تمامی نیاز هایی که دارد به سهولت و در مدت زمان کوتاهی به نسبت استفاده از سازه های فولادی و مواد آهنی به اتمام می رساند.بنابراین ساخت و نصب این بناها نیزباید توسط تیم آموزش دیده و مجرب انجام پذیر باشد. و برای ساخت آن باید همه ی نکاتی که برای ساخت یک بنا الزامی می باشد را در نظر بگیرند. به عنوان مثال ارتفاع سقف یکی از آن موارد می باشد . به طور کلی طراحی این بناها نیازمند دقت نظر به جزئیات می باشد.به عنوان مثال هدایت شدن آب باران و یا  برف  نوع طراحی سقف اهمیت زیادی دارد.

 

2 - قیمت سازه های چادری

قیمت سازه های چادری

از نظر برسی جنبه های اقتصادی و قیمت سازه های چادری  عوامل بسیاری دخیل می باشند.در واقع نوع مواد و ویژگی های آن ها می تواند در تفاوت قیمتاین نوع سازه ها دخیل باشند.  ویژگی های خاصی که  در ساخت  و ساز این نوع بنا به عنوان مثال در نوع  کششی آن دارد مزیت هایی  انکار ناپذیر است که با توجه به درخواست زیاد در تفاوت قیمت نیز موثر می باشد.،مانند منعطف بودن و سبک بودن این سازه که به نسبت سبک و شفاف بودن بیش تر هر کدام از آن ها می تواند در قیمت آن ها نیز تفاوت ایجاد کند.در واقع سبک بودن این سازه مشروط به وزن کم مواد مصرفی به کار  رفته شده در آن می باشد.در واقع  یک دلیلی که استفاده از این نوع سازه ها    مقرون به صرفه است  این است که فضای بسیاری   از محیط داخلی را  بدون  نیاز به استفاده از ستون   فراهم می کند که  این مورد با انواع دیگر سازه هایی که معمولا از ستون های آهنی و سنگین و گران قیمت بهره می برند  قابل مقایسه  نیست. از منظر دیگر تفاوت قیمت انواع این سازه ها از نظر طراحی و نصب و کارهای ساخت  ، ساختمان و دیدگاه مدیریت  نیز جالب  توجه می باشن. ارزان بودن  و به طور کلی قیمت سازه های چادری و مقرون به صرفه بودن آن از جنبه های مختلف  تأثیر می گذارد و این تناسب با هزینه های طراحی ، مواد ، تولید و نصب تعیین می شوند.معمولاً  استفاده از مواد و ساختارهایی که   وزن سبک تری دارند و یا به طور کلی شامل امکاناتی درباره پایداری و مقاومت آن  ، قدرت و  دوام  سازه و یا میزان مصرف  انرژی در محاسبه ی قیمت تاثیر گذار است.به عنوان مثال و به طور کلی استفاده از پارچه هایی که نور  را به درستی در داخل محیط بازتاب می کنند و نیاز به صرف انرژی زیاد نمی باشد در تفاوت هزینه با نوع بی کیفیت تر آن ایجاد می کند.

مزایای سازه های چادری

مزایای سازه های چادری

سازه های چادری از جمله تحولی عظیم در صنعت ساز و ساز  بود که چند سالی می شود به شکل صنعتی و با استفاده از با کیفیت ترین مواد و پیشرفته ترین تکنولوژی ها ساخته و نصب می شود.البته این سازه ها در ایران نیز ریشه ای قدیمی دارد به گونه ای که تمامی مردم عشایر و کوچ نشینان هم چنان از این سازه ها  به شکل سنتی آن استفاده می کنند. قبل از بیان این که این سازه ها چه مزیت هایی دارند و چه عواملی باعث می شود که به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد. امروزه انسان ها با توجه به علوم  موجود در زمینه های مختلف اقداماتی را انجام می دهند و  و سازه هایی را می سازند  که به بهبود کیفیت زندگی انسان ها کمک می کند.و این نشان دهنده ی وجود نقش موثر پیشرفت علم و فناوری در ساخت تجهیزات  و بهبود کیفیت زندگی انسان ها می باشد. این سازه های چادری نیز با توجه به همین ععلوم و فناوری نوین ساخته و در دسترس .طراحان و مهندسین قرار گرفته است

همانطور که گفتیم یکی از این اقداماتی که انسان ها با گسترش علم و استفاده از هوش و خلاقیت و با توجه به فناوری نوین استفاده کرده اند بهره مندی از سازه های چادری می باشد.البته استفاده از این سازه ها تنها در حوزه ی  ورزشی و یا مسکونی قابل استفاده نمی بلاشند و تنوع در کاربرد آن ها وجود دارد.در ادامه می خواهیم شما را بیش تر با این مسئله آشنا کنیم تا ببینیم که این سازه ها چیست و با توجه به مزیت هایی که دارد چه تاثیری در کیفیت عمل این بنا داشته و مزایای آن را اشاره کنیم.اگر بخواهید در باره ی این نوع معماری و ساخت و ساز اطلاعاتی داشته باشید متاسفانه باید بگوییم که منابعی که اطلاعاتی در اختیار شما بگذارند محدود می باشند.هرچند که این  سازه علاوه بر ایران در برخی از کلیساها و استادیوم المپیک  نیز به کار  رفته است. سازه های چادری که معمولا به سازه های غشایی نیز مشهور هستند سقف هایی از جنس پلیمر ها و الیاف و …می باشند که با توجه به شکل سایه بان بودن آن ها در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند. د

در واقع این بنا باتوجه به شکل پوسته  و غشا مانند خود حالت کشسانی خود را حفظ کرده است و موجب انعطاف پذیری و کشسان بودن این بنا می شود و  با توجه به ستون ها و قوس هایی که در کنار این غشا به کار  رفته است در برابر نیروی بیرونی مانند طوفان و باد مقاومت می کند و از پارگی آن جلوگیری می شود.قطعا مزایای سازه های چادری کم نیست در این قسمت به بیان  چند مورد می پردازیم.

14 - مزایای سازه های چادری

مزایای سازه های چادری چیست؟

اولین مزیت این سازه ها کاربرد بسیار گسترده ی آن ها است به گونه ای که این سازه های چادری و یا کششی  در هر پروژه ای که احتیاج می باشد کاربرد دارد و محدود به موقعیتی خاص نمی شود. به طور کلی کاربرد این سازه ها بسیار می باشد.در واقع برخی از کسانی که با این سازه آشنا می شوند و یا آن ها را از نزدیک مشاهده می کنند تصور  می کنند که سازه ها تنها محدود به استفاده از مکانی مانند استادیوم ها  و پروژه ایی با متراژ بزرگ استفاده می باشد. زیرا به دلیل شکل سایه بان مانند آن و شفافیتی که دارد برای این مکان مناسب است اما کاربر سازه های چادری محدود به این نیست و می تواند بسیار در مکان های دیگر و عملکرد های مختلف مانند مکان های اداری و تجاری و ورزشی نیز مورد استفاده و بهره وری قرار گیرد. و به دلیل تنوعی که در شکل های مختلف آن وجود دارد و در سه مدل مخروطی و اسبی و کششی می باشد درمساحت های کوچک تر نیز مرود بهره وری قرار می گیرد.

 

این سبک جدید در معماری و ساخت و ساز تنها  محدود به استفاده از یک مکان خاص نمی شود و از  زمان گسترش استفاده از آن تقاضا برای آن بسیار شده است.دومین مورد از مزایای سازه    های چادری که می توان گفت از اصلی ترین مزیت های آن نیز می باشسد شفافیت و انعطاف پذیری آن می باشد. بر اساس موادی که در ساخت این نوع سازه ها به کار  رفته است خاصیت شفاف  بودن و صیقلی بودن را به این سازه ها می دهد.این مسئله موجب می شود که علاوه بر این که فضای داخلی محط تاریک نشده و از بازدهی نور خوبی بهره مند شوند انتقال نور  توسط آن غشا و یا پوسته ی پارچه مانند روی سازه به درستی در محیط داخلی آن منتقل می شوند.   پارچه های کار شده  بر  روی این سازه با پوشش مناسب از رویه های مقاوم و باکیفیت تشکیل شده است و  امکان انتقال نور را تا  حدود هفتاد درصد  را فراهم می کند.

 

از دیگر مزایای آن مقرون به صرفه بودن آن و هزینه ی پایین این نوع سازه به نسبت بناهای فولادی با مواد آهنی است. به گونه ای که بسیاری از کسب و کارها به دلیل مقرون به صرفه بودن از این سازه به عنوان مثال در رستوران ها و پارکینگ و.. استفاده می کنند. علاوه بر مقرون به صرفه بودن آن سهولت در اجرا و تسهیل در تحویل پروژه نیز از دیگر مزایای آن می باشد. پروژه هایی با این سازه در مدت زمان کوتاه تری نسبت به سایر سازه ها آماده ی تحویل می شوند.

از دیگر مزایای سازه های چادری این می باشد که خاصیت انعطاف پذیری و کشسانی آن موجب می شود که تنوع در شکل گیری این نوع سقف ها بسیار باشد و با توجه به مساحت پروژه تنوع در شکل گیری داشته باشد. و هم چنین قابلیت مقاومت آن در برابر نیروی بیرونی مانند باد و وظوفان و باران و… می باشد. که با توجه به جنس پارچه و ستون ها و قوس هایی که به کار رفته است در برابر رطوبت و جلوگیری از زنگ زدگی موثر می باشد.کیفیت پارچه های به کار  رفته شده در این نوع سقف ها خاصیت خود تمیز کنندگی دارند و مانع از ورود گرد و غبار و ذرات به داخل محیط می شوند.

معایب سازه های چادری

معایب سازه های چادری

قبل از این که بخواهیم معایب این سازه ها را برسی کنیم بهتر است به طور خلاصه بیان کنیم که این سازه ها چیست.سازه های چادری معمولا به سازه های غشایی نیز شناخته می شوند.احتمالا  می دانید که این سازه ها معمولا زیر مجموعه ای از سازه های فضایی می باشند. در واقع این نوع سازه کششی بوده و  به دلیل شکل سایه بان مانندی که دارد شفاف،انعطاف پذیر و سبک می باشند.این نوع ساختار ابتدا توسط فردی به نام ولادیمر شوخوف طراحی و معرفی شد و سپس پس از آن در ساختار برخی از کلیسا ها و و سقف استادیوم ها مورد استفاده قرار گرفت. در واقع این نوع  سازه ها  در ایران نیز ریشه ای کهن دارد و همانطور که می دانید سازه های چادر در ایران  میان کوچ نشینان و افرادی در قبایل عشایر نیز زندگی می کنند هم چنان وجود دارد.این سازه با استفاده از با کیفیت ترین مواد و بهره مندی از علوم و  فناوری نوین ساخته شده است.این سازه با استفاده از موادی مانند پلیمر ها و الیاف و کامپوزیت ساخته شده است که از خاصیت علوم مکانیکی و فیزیکی و معماری نیز بهره مند شده است و از قابلیت های این علوم در ساختار خود بهره مند شده است. سازه های چادری تنها در مدت زمان کوتاهی نیست که مورد استفاده قرار گرفته است.در واقع بهره مندی از بنا ریشه ی تاریخی نیز می باشد.

 

در واقع با توجه به فرم و شکلی بدیع و کم نظیری که دارند از  زمان راه اندازی آن ها تاکنون بسیار مورد استقبال  قرار گرفته و به طور مداوم در پروژه هایی با متراژ های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. به گونه ای که امروزه این بنا در مکان های مختلف کاربرد دارد. ممکن است در نظر اول این بنا برای اماکن ورزشی مانند استادیوم ها  مناسب به نظر برسد زیرا همانطور که گفته  شد این سازه  حالت سایه بان نیز دارد.به طور کلی مزایای این سازه ها بیش تر از معایب آن می باشد. در واقع عملکرد درست آن باعث شده است که باوجود معایب کم تری  که دارد جایگزین بسیاری از سازه های دیگر شود. احتمالا در نگاه اول گمان کنید که برای قرار گرفتن به عنوان سقف یک استادیوم حالت سایه بان قرار گرفته اما باید بگوییم که از  زمان ورود این نوع سازه ی بدیع به زمینه های ساخت و ساز و معماری این نوع بنا نه تنها در اماکن ورزشی بلکه در موقعیت های مختلف نیز کاربرد دارد.در واقع محبوبیت این نوع سازه و شناخته شدن آن به عنوان یک سازه ی نو و بدیع به دلیل موادی نیز می باشد که در آن به کار  رفته است.بنابراین معایب سازه های چادری بسیار کم تر از مزیت های آن می باشسد زیرا بسیاری از کسانی که از این سازه ها استفاده می کنند به دلیل وجود قابلیت های آن به سمت استفاده از آن روی می آورند. اما طبق نظر برخی ها این معایب در این سازه ها وجود دارد که طراحان و مهندسین لازم است در صدد رفع آن برآیند.

4 - معایب سازه های چادری

معایب سازه ها ی چادری چیست؟

گفته می شود که یکی از این معایب  سازه های چادری وجود دوام و طول عمر پایین مصالح است. البته این موضوع بستگی به این دارد که مهندسان و طراحان این سازه با توجه به کیفیت مواد ساخته و تولید شده بهترین آن ها را انتخاب کنند تا بتواند در مدت زمانی که این سازه در معرض شرایط آب و هوایی مختاف مانند طوفان و باران و … می باشد استحکام خود را حفظ کند.در واقع پارچه ای که روی این سازه ها قرارداده شده است معمولا از نوع پی وی سی و مناسب است ولی ممکن است که به دلیل حالت پارچه ای بودن آن مقاومت کم تری در مقابل آتش سوزی داشته باشد.در واقع به دلیل جنس پارچه مانند آن موجب گسترش حریق می شود.هم چنین انرژی زیادی نیز برای کنترل تنظیم محیط لازم است که توسط این سازه قرار داده شود.استفاده از مواد به کار رفته در این سازه نیازمند تخصص می باشد و نیازمند است که از نظر اندازه و وزن و ویژگی هایی مانند مقاومت و در جه  شفافیت  و دوام و ضمانت  و انتشار آتش توسط مهندسان و طراحان و کسانی که در این زمینه تخصص دارند مرود ارزیابی و برسی قرار گیرد.این نوع سازه از پوسته پارچه مانندی تشکیل شده است که حالت کششی دارد و قوس ها و ستون هایی که معمولا در کنار این پوسته ی پارچه مانند می باشند با هدف این است.

 

بنابراین در  زمینه ی بحث معایب این سازه می توان گفت که برخی از انواع این سازه ها مقاومت پایینی نسبت به حرارت دارا می باشند .و ممکن است که برخی از انواع این سازه ها طول عمر کم تری به نسبت سایر مواد مانند فولاد  و آهن دارد. البته این جنبه از معایب که برخی می گویند به نسبت کشش و فشار مقاومت کمی دارد ممکن است برای همه ی نوع آن صدق نکند. در واقع بسیاری از انواع آن ها نیز دارای قدرت مقاومت زیادی در براربر منیروی بیرونی و فشار و کشش می باشد و این مسئله کاملا به انتخاب درست نوع مواد بستگی دارد. که با کیفیت و توسط تیم حرفه ای انتخاب و نصب شود.به طور کلی این سازه ها که نمونه ی سنتی آن روی عشایر و کوچ نشینان قابل مشاهده است استحکام مخصوص به خود را در هر شرایط آب و هوایی  و مختلفی را دارا می باشد. امروزه نمونه ی صنعتی آن با استفاده از مواد با کیفیت و تکنولوژی روز دنیا قابل بهره ورداری است . بنابراین این سازه نیز مانند بسیاری از بناهای ساخته ی شده معایب مخصوص به خود را دارد ولی در کل مزیت ها و کاربرد آن بیشتر از معایب آن می باشد. و به صورت گسترده توسط افرادی که در ساخت و ساز مشغول هستند مورد استفاده قرار می گیرد.به طور کلی این سازه ها از  زمان ورود آن ها به عنوان یک بنای بدیع و زیبا در صنعت معماری و ساخت و ساز توانسته نیاز طیف عظیمی ازدر خواست کنندگان و پروژه های مختلف را بر طرف نماید.

 

سازه چادری در معماری

سازه های چادری درمعماری

قبل از بیان سازه های چادری در معماری و استفاده از اصول این علم در نصب آن باید بگوییم که چند دهه می شود که سازه های چادری که معمولا به سازه های غشایی نیز شهرت دارد و به دلیل قابلیت های بدیع و منحصر به فردی که دارد باعث شده است که نیاز طیف گسترده ای از در خواست کنندگان را برطرف کند.البته این سازه در ایران نیز ریشه ای کهن دارد و حتی امروزه نیز شاهد استفاده از این نوع سازه توسظ افراد قبایل عشایر و کوچ نشینان هستیم. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی و نیاز بیشتر بشر برای افزایش کیفیت زندگی خود ساختار این سازه ها نیز متحول شد و به گونه ی صنعتی آن امروزه در دسترس قرار گرفت.سازه های چادری به سازه های غشایی نیز مشهور می باشند. و ساختار آن ها پوسته ای کششی و نازک و  پارچه مانند می باشد که خاصیت کشسانی را برای این نوع سقف ها فراهم می کند. وقوس ها و ستون هایی که موجب استحکام این بناها می باشد. و معمولا نیزلبه ی این سازه ها و سقف های چادری به شکل مقعر و روبه بیرون می باشد تا این مسئله باعث شود از پارگی آن ممانعت به عمل آید.مواد سازنده ی این نوع سازه از الیاف،پلیمر،،کامپوزیت و… ساخته شده است که با استفاده از ترکیبی از علوم مکانیک ،معماری و فیزیک در دسترس طراحان قرار گرفته است. البته استفاده از این مواد نیازمند تخصص می باشد و لازم است که مهندسان و طراحان سازه بر  روی ویؤگی های مقاومت و اندازه و وزن و کشش و … نظارت لازم را داشته باشند.

 

از دیگر ویژگی سازه های چادری این می باشد که میزان استفاده از مصالح و موارد برای ساخت آن به نسبت سایر سازه ها از لحاظ اقتصادی ارزان تر می باشد و نوع کار آن نیز با سهولت و سریع انجام خواهد شد و معمولا پروژه های ساخت این نوع بناها در مدت زمان کوتاهی تمام می شوند.این نوع بنا در موثعیت ها و مکان های مختلفی کاربرد مخصوصی به خود را دارد. به عنوان مثال در استادیوم ها، سیرک ها ،استخر ها ،و هم چنین گلخانه ها و بسیاری از مکان های دیگر کاربردی هستند.تا به این قسمت به طور اختصار درباره ی این که سازه های غشایی و یا سازه های چادری چیست و از چه موادی تشکیل شده است صحبت کردیم در ادامه می خواهیم به نقش این سازه و انواع آن در معماری بپردازیم.

 

نقش سازه های چادری در معماری

از زمان راه اندازی این سازه ها تاکنون تحولی عظیمی در صنعت معماری رخ داده است و جایگزین سازه های فولادی و مواد سازنده ی آهنی شده است و بسیاری از پروژه ها به دلیل مقرون به صرفه بودن این سازه ها و بحث زیبایی شناختی آن به استفاده از این بناها روی آورده اند.در واقع همانطور که گفتیم وجود این ساختار و ترکیبی از علوم معماری و ساخت و ساز طراحان و مهندسین حرفه ای توانستند از این سازه در بسیاری از پروژه ها بهره مند شوند.از نظر ساختار این سازه از دو اصل اساسی مانند پارچه ی غشاء مانند و ستون و قوس هایی تشکیل شده است که از نظر معماری این عوامل باعث می شود که استحکام سازه بیشتر شده وکشسان تر و منعطف تر نمایش داده شود. در واقع این سازه از نظر زیبایی شناختی در معماری بسیار حائز اهمیت می باشد.به عنوان مثال با توجه به این که این سازه از انواع مختلفی بهره مند است و در سه مدل مخروطی و کشسانی و اسبی ارائه می شود بنابراین با توجه به متراژ مورد نظر تنوع در ارائه ی  بنا وجود دارد.

 

و این یک اصل مهم در علم معماری است. در واقع هنگامی که یک سازه علاوه بر کاراییی و عملکرد مناسبی که در جهت رفع نیاز کاربران انجام می دهد از نظر بعد زیبایی شناختی نیز در شرایط مطلوبی قرار می گیرد باعث می شود که در علم معماری بسیار مورد توجه و استفاده قرار گیرد.بنابراین به عنوان یک سازه ی جدید و بدیع در این بحث وجود دارد.لازم به ذکر است که تمامی معماران مطرح دنیا مانند فری اتو نیز در طول تجربه ی کاری خود به دنبال ابداع  سبکی از معماری بوده است که امکانات کششی و سبک و شفاف را مورد برسی قرار بگیرد.

21 - سازه های چادری درمعماری

توجه  به سازه های چادری در معماری

طراحان و مهندسین این گونه سازه ها علاوه بر این که نیاز است طبق علوم معماری و اصول یاد گرفته شده در این بحث به کیفیت مواد و ساختار این سازه ها بپردازند و از نظر برسی کیفیت و اندازه و مقاومت مواد تشکیل دهنده ی این ساختار اطمینان حاصل کند. لازم است که با محاسبات بسیار  زیاد ارتفاع  سقف را در نطر بگیرند و صفحه گذاری مناسب را در گوشه ههای سازه قرار دهند.کابل های توری  و مواد غشایی و پارچه مانند یکه روی سازه به کار می رود می توانند برای ایجاد مقیاس بزرگ تر  استفاده شوند.بنابراین این مسئله بسیار حائز اهمیت می باشد که این سازه علاوه این که مکان مناسب را تشخیص داده و نوع مخصوص به هر سازه در مکان مناسب خود به کار  رفته شود و پس از نقشه برداری و اسستفاده از مدل مناسب این سازه در میان تنوعی که دارد طراحی و نصب و اندازه گیری های مهندسی آن می باشد که بسبار از نظر ایمنی و زیباییشناختی حائز اهمیت می باشد. بنابراین این سازه رابطه ی مستقیمی با علم معماری دارد خهر چند که از علوم فیزیک و مکانیک نیز در آن بهره برده می شود.

 

لازم به ذکر است که این سازه ها در هر موقعیت و مکانی که مورد استفاده قرار می گیرند لازم است که با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت آن مکان سازه نصب و راه اندازی شود. به عنوان مثال یکی از کاربرد های این سازه ها در اردوگاه های ارتش می باشد بنابراین لازم است کسانی که مسئولیت نصب و اجرای این سازه در این مکان را بر عهده می گیرند نسبت به رعایت مواردی مانند کابل هایی که  به یک ستون ثابت  متصل می باشند ، دیواره های غشایی و جنس پارچه هایی که روی  سقف چادری را می کشند و  دقیقاً مانند یک چتر عمل می کند دقت نظر لازم را داشته باشند.

 

ساخت سازه چادری

ساخت سازه های چادری

ولادیمر شوخوف اولین شخصی بود که با توجه به ویژگی های سازه های چادری این نوع بنا راطراحی کرد. این سازه توانست جایگزین خوبی برای سازه های فولادی با ستون های آهنی باشد. در واقع عملکرد آن نیز علاوه بر این که ساختاری سبک و انعطاف پذیر دارد به نسبت آهن نیز علاوه بر این که مقرون به صرفه و ارزان قیمت تر می باشد از مواد با کیفیتی نیز بهره مند است.

28 - ساخت سازه های چادری

ساخت سازه های چادری

بنابراین این ویژگی های موجود در این سازه موجب شد که امروزه نیز با توجه به این که این سازه ها انواع مختلفی دارند  به موقعیت ها و مکان های مختلف به شکل های گوناگونی استفاده شود.در ادامه می خواهیم بدانیم که چه   مراحلی در ساخت سازه های چادری به کار می  رود و در واقع می توان گفت که تسریع در اتمام پروژه  موجب شده است که مورد توجه طراحان و مهندسین در ساخت و ساز بناها قرار بگیرد.قبل از این که بخواهیم بدانیم که مراحل ساخت سازه های چادری چیست بهتر است با ویژگی های این بنا بیش تر توجه داشته باشیم.یکی از این ویژگی ها همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم مربوط به این است که  این سازه ریشه ی تاریخی دارد و کهن می باشد. و در واقع امتحان خود را در شرایط سخت پس داده است.

 

همانطور که در عشایر ایران نیز هم چنان از نوع قدیمی تر آن استفاده می شود این بنا با توجه به موادی که در ساخت آن به کار رفته است بسیار در برابر فشار نیروی بیرونی مانند باد و باران و ظوفان مقاومت دارد.مواد سازنده ی این نوع سازه از الیاف،پلیمر،،کامپوزیت و… ساخته شده است که با استفاده از ترکیبی از علوم مکانیک ،معماری و فیزیک در دسترس طراحان قرار گرفته است.به طور کلی ساختار سازه های چادری از سه بخش اصلی تشکیل شده است که  ستون‌ها یا تیرهارموجب شده اند که این پوسته و یا غشاء روی کار با استحکام و مقاومت ایستادگی کند. بنابراین غشاء و یا پوسته ی پارچه مانند و ستون و قوس ها از اجزای اصلی این بنا می باشند. سیم‌ و کابل ها به همراه سقف  ساخته شده است.همه ی این موارد با پیشرفته ترین و با کیفیت ترین مصالح و مواد مورد استفاده قرار گرفته وبه طور کلی ساخت این سازه ها باید به گونه ای باشد که  برای حفظ ثبات در اثر  وزش باد و یا طوفان های  شدید ،  دچار آسیب نشده  و هم چنین سازه های پارچه ای  نیز باید دارای انحنای مضاعف  بوده و از از انعطاف پذیری بالایی برخوردار باشند.

 

به طور کلی علاوه بر این نوع شناخت مواد و مصالح به کار  رفته شده در ساختار سازه های چادری باید توسط یک تیم حرفه ای و منهدسان و طراحان شناسایی و آماده ی راه اندازی شوند عوامل دیگری نیز فارغ از بحث تولید لازم است که برسی شود و آن هم طراحی و ساخت می باشد. در این زمینه نیز متخصصان باید موارد زیر را در مراحل ساخت سازه های چادری در نظر بگیرند.

30 - ساخت سازه های چادری

اولین قدم این است که برای ساخت این بنا باید موقعیتی که پروژه در حال شکل گیری می باشد را برسی کنند و شرایط منطقه ی ساخت بنا را مورد ارزیابی قرار دهند. و پس از نقشه برداری از محل نصب مدل و الگوی مناسب ساخت آن را طبق نقشه آماده سازی بکنند. همانطور که می دانید ساره های چادری دارای سه مدل مخروطی،کششی و زین اسبی می باشد.بنابراین لازم است که پس از بررسی موقعیت و مکان ساخت بنا  مدل مورد نیاز این سازه را انتخاب کرده و طبق آن الگو برداری کنند. پس از انتخاب فرکم و شکل سازه ی مورد نظر و مناسب با محیط راه اندازی پروژه لازم است که جهت قراردادن ستون ها و قوس ها و دیرک ها صفحه گذاری بکنند.پس از مونتاژ کردن سازه در محیطی که لازم اسن نصب شود پوشش روی صفحه های مونتاژ شده نصب و راه اندازی می شود.نحوه ی آماده سازی پارچه نیز جزء مواردی که است که کسانی که این سازه ها را نصب می کنند باید به آن توجه داشته باشند.به عنوان مثال پارچه های پی‌وی‌سی از جمله پارچه هایی است که در مقابل آلودگی و ذرات گرد و غبار  به داخل محیط ممانعت به عمل می آورد و علاوه بر این قابلیت خود تمیز کنندگی دارند در مقابل آتش و اشعه ی مضر ماورا ء بنفش نیز مقاوم می باشند.

 

بنابراین در ساخت  و ساز هر بنایی انتخاب و دقت نظر در موارد تشکیل دهنده ی آن و استفاده از محصولات با کیفیت و با توجه به تکنولوژی و فناوری روز می تواند در کیفیت عمل سازه و مقاوم بودن آن در طی شرایط آب و هوایی مختلف و طی سال های متمادی تاثیرگذار باشد. بنابراین تا به این قسمت متوجه شدیم که مراحل ساخت و نصب این سازه ها کار دشوار و پیچیده ای نمی باشد و یک پروژه را با تمامی نیاز هایی که دارد به سهولت و در مدت زمان کوتاهی به نسبت استفاده از سازه های فولادی و مواد آهنی به اتمام می رساند.بنابراین ساخت و نصب این بناها نیزباید توسط تیم آموزش دیده و مجرب انجام پذیر باشد. و برای ساخت آن باید همه ی نکاتی که برای ساخت یک بنا الزامی می باشد را در نظر بگیرند. به عنوان مثال ارتفاع سقف یکی از آن موارد می باشد . به طور کلی طراحی این بناها نیازمند دقت نظر به جزئیات می باشد.به عنوان مثال هدایت شدن آب باران و یا  برف  نوع طراحی سقف اهمیت زیادی دارد.

 

همانطور که اشاره کردیم معمولا لبه ی این سازه ها به شکل مقعر و تیز ساخته می شود. شاید گمان شود که این مسئله موجب جمع شدن آب باران شده و ممکن است مشکل ایجاد کند. بنابراین رعایت کردن این نکات طبق برسی های مهندسی انجام شده باید به گونه ای باشد که همه ی این جزئیات در ساخت سازه های چادری لحاظ شده و سپس وارد مرحله نصب و راه اندازی برسد که آن هم نیازمند تخصص و مهارت مخصوص به خود است که لازم است از تیم حرفه ای استفاده شود.

 

انواع سازه های چادری

انواع سازه های چادری

امروزه با توجه به گسترش اینترنت و پیشرفت تکنولوژی و نیاز انسان ها به انجام اقداماتی برای بهبود کیفیت زندگی انسان تحولی عظیم در صنعت  های مختلف مانند کشاورزی و معماری و ساخت و ساز و… به وجود آمد و انسان ها با توجه به توانایی موجود در خود و استفاده از علم و فناوری و بهره مندی از علوم مختلف اقدام به گسترش استفاده از این فناوری های نوین کرده و عملکرد های خود را بهبود بخشیدند.یکی از این سازه هایی که توسط انسان ساخته و راه اندازی شد در صنعت معماری و ساخت و ساز بود که انسان ها با بهره مندی از فناوری اقدام به ساخت سازه های چادری کردند.البته این مسئله پدیده ای جدید نبوده و ریشه ای در گذشته نیزدارد.همانطور که می دانید این بنا در ایران نیز در گذشته توسط قوم های عشایر و کوچ نشینان به سبک و سیاقی سنتی تر مورد استفاده قرار گرفته است.

اما امروزه به شکل صنعتی و با بهره مندی از به روز ترین تکنولوژی ها و استاندارترین مواد انسان ها اقدام ساخت انواع سازه های چادری کردند که بسیار نیز مورد استقبال و استفاده ی گسترده قرار گرفت. لازم است که قبل از این که به انواع آن بپردازیم بیشتر با خود این بنا و ساختار آن آشنایی داشته باشیم.سازه های چادری که معمولا به سازه های غشایی نیز مشهور هستند  معمولا به شکل سقف هایی از جنس پلیمر ها و الیاف و …می باشند که با توجه به شکل سایه بان بودن آن ها در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند. از نظر برسی ساختار آن نیز می توان گفت که در واقع این بنا از دو جزء کلی پوسته ای پارچه مانند و ستون ها و قوس هایی تشکیل شده است که مجموع آن ها استحکام و مقاومت را به همراه دارد.

در واقع باتوجه به شکل پوسته  و غشا مانند خود حالت کشسانی را حفظ کرده است و موجب انعطاف پذیری و کشسان بودن این بنا می شود و  با توجه به ستون ها و قوس هایی که در کنار این غشا به کار  رفته است در برابر نیروی بیرونی مانند طوفان و باد مقاومت می کند و از پارگی آن جلوگیری می شود.و هم چنین ساختار و لبه ی بیرونی آن معمولا به شکل مقعر و بیرونی ساخته می شود که موجب مقاومت بیش تر آن می شود. همین وجود مواد استاندارد در ساختار آن و همین طور استفاده از ساختار نوین آن الهام بخش ساخت این نوع سازه ها در دنیا بوده است.وجود ساخت و ساز زود و با سرعت زیاد و هم چنین قابلیت جمع و باز شوندگی آن  و طول عمر و دوام و مقرون به صرفه بودن آن موجب شده است که بسیار به سمت استفاده ازانواع  این سازه روی آورده شود و مورد استقبال قرار بگیرد. همانطور که کاربرد این سازه های چادری در موقعیت ها و  مکان های مختلف می باشد انواع مختلفی را نیز دارا می باشد که در ادامه به برسی آن خواهیم پرداخت.

 

انواع سازه های چادری

اگر بخواهیم این سازه ها را از نظر ظاهر دسته بندی کنیم باید بگوییم که سازه های چادری معمولا به سه شکل مخروطی،اسبی و کششی دیده می شود.  تفاوت در شکل ظاهری آن در کیفیت ارائه و ساخت این نوع سازه تفاوتی به عمل نمی آورد و براساس موقعیت هر مکان و با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه شکل متفاوتی از آن ساخته می شود.

سازه های چادری کششی

متدوال ترین شکل استفاده از این نوع سازه ها شکل کششی آن است و همانطور که می بینید در استادیوم ها و آمفی تاتر ها و ورودی و حمل نقل از این مدل استفاده می شود. مدل کششی سازه های چادری معمولا ساختاری غشایی است که با توجه به انعطاف پذیری و شفاف بودن آن بسیار مورد استقبال قرا گرفته است. همینطور این مدل از این سازه طول بیش تری داشته و برای مکان هایی با مساحت های بزرگ  درست مانند استادیوم ها بسیار کاربری می باشند.

26 - انواع سازه های چادری

سازه های چادری  آن هم از نوع کششی با ساختار منعطف خود موجب می شود که مهندسین و طراحان امکان طراحی به شکل های نامحدود را داشته باشند. در واقع به عنوان مثال برای استفاده از آن به عنوان سقف پارکینگ هایی با مساحت های بزرگ به جای استفاده از سقف های فولادی و ستون های آهنی از این سازه های سبک و منعطف استفاده کنند.

سازه های چادری زین اسبی

مدل دیگری از این سازه ها که معمولا به سازه های زین اسبی مشهور می باشند معمولا در فضاهای سبز و باز کاربردی می باشند. و حالت سایه ایجاد می کنند. در واقع مدل کششی قابلیت استفاده ی بیشتری در مناطق مسکونی و ورودی هتل ها و… را دارد. ولی این مدل از این سازه یعنی زین اسبی می تواند برای رستوران های واقع در فضای سبز و باز مورد استفاده قرار گیرد.از مدل زین اسبی ممکن است به عنوان المان و یا نمادی نیز استفاده شود.

27 - انواع سازه های چادری

سازه های چادری مخروطی

سومین مدل این سازه ها یعنی سازه های مخروطی نیز برای محیط ها و موقعیت هایی که مساحت بزرگی دارند مورد استفاده قرار نمی گیرد. زیرا در واقع به دلیل شکل مخروطی شکل بودن آن فضای گوچک تری از محیط را شامل می شود و می توان به عنوان سقف آلاچیق ها نیز از آن ها بهره برد. در برخی از آلاچیق های  مخصوص و به اصطلاح وی آی پی نیز بسیار از این مدل استفاده شده است.

25 - انواع سازه های چادری

درواقع همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ساخت هر کدام از این مدل سازه ها بستگی به شرایط آب و هوایی هر منطقه نیز دارد. به عنوان مثال شکل مخروطی شکل بودن آن موجب می شود  که باران در آن محیط نفوذ نکند.بنابراین در موقعیت ها و مکان های پر بارش استفاده از این مدل سازه از سازه های چادری کارآمد تر می باشد. در میان انواع سازه های چادری که در بالا به ویِژگی های آن اشاره کردیم مدل کششی با توجه به فرم دهی و انعطافی که دارا می باشد موجب شده است بسیاری از مشکلات یک پروژه را برطرف کند و هم چنین می تواند در مساحت های بزرگ در ابعاد گوناگون پایه ریزی شوند.بنابراین استفاده از این انواع  سقف های چادری موجب شده است که به دلیل ویژگی های ممتازی که دارا می باشد سال ها می شود که جایگزین ساخت و ساز های دیگر شده است.

 

 

ویژگی هی سازه چادری

ویژگی سازه های چادری

در این مقاله قصد داریم به برسی ویژگی های سازه های چادری بپردازیم تا ببینیم این بنا که به این میزان توانسته در مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار بگیرد از چه ویژگی ها و مزایایی بهره مند می باشد. قبل از آن باید بدانیم که سازه های چادری در واقع ریشه ی کهنی نیز در ایران دارد. در واقع این بنا در مدت زمان کوتاهی است که به شکل بدیع و جدیدی در حال استفاده می باشد . اما این بنا در عشایر و کوچ نشینان ایران نیز در گذشته وجود داشته است و امروزه نیز وجود دارد. ولادیمر شوخوف اولین شخصی بود که با توجه به ویژگی های .سازه های چادری این نوع بنا راطراحی کرد.بنابراین این ویژگی های موجود در این سازه موجب شد که امروزه نیز با توجه به موقعیت ها و مکان های مختلف به شکل های گوناگونی استفاده شود.در ادامه می خواهیم بدانیم که چه ویژگی های سازه های چادری موجب شده است که مورد توجه طراحان و مهندسین در ساخت و ساز بناها قرار بگیرد.

 

یکی از این ویژگی ها همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم مربوط به این است که  این سازه ریشه ی تاریخی دارد و کهن می باشد. و در واقع امتحان خود را در شرایط سخت پس داده است. و همانطور که در عشایر ایران نیز هم چنان از نوع قدیمی تر آن استفاده می شود این بنا با توجه به موادی که در ساخت آن به کار رفته است بسیار در برابر فشار نیروی بیرونی مانند باد و باران و ظوفان مقاومت دارد.مواد سازنده ی این نوع سازه از الیاف،پلیمر،،کامپوزیت و… ساخته شده است که با استفاده از ترکیبی از علوم مکانیک ،معماری و فیزیک در دسترس طراحان قرار گرفته است. البته استفاده از این مواد نیازمند تخصص می باشد و لازم است که مهندسان و طراحان سازه بر  روی ویؤگی های مقاومت و اندازه و وزن و کشش و … نظارت لازم را داشته باشند.

ویژگی سازه های چادری

سازه های چادری به سازه های غشایی نیز مشهور می باشند. و ساختار آن ها پوسته ای کششی و نازک و  پارچه مانند می باشد که خاصیت کشسانی را برای این نوع سقف ها فراهم می کند. وقوس ها و ستون هایی که موجب استحکام این بناها می باشد. و معمولا نیزلبه ی این سازه ها و سقف های چادری به شکل مقعر و روبه بیرون می باشد تا این مسئله باعث شود از پارگی آن ممانعت به عمل آید.از دیگر ویژگی سازه های چادری این می باشد که میزان استفاده از مصالح و موارد برای ساخت آن به نسبت سایر سازه ها از لحاظ اقتصادی ارزان تر می باشد و نوع کار آن نیز با سهولت و سریع انجام خواهد شد و معمولا پروژه های ساخت این نوع بناها در مدت زمان کوتاهی تمام می شوند. این نوع بنا در موثعیت ها و مکان های مختلفی کاربرد مخصوصی به خود را دارد. به عنوان مثال در استادیوم ها، سیرک ها ،استخر ها ،و هم چنین گلخانه ها و بسیاری از مکان های دیگر کاربردی هستند.

 

به عنوان مثال بسیاری از کسانی که رستوران دارند ویا می خواهند در ورودی هتل ها از این سازه ها استفاده کنند به دلیل مقاوم بودن آن و هم چنین طول عمر موارد آن و مقاوم در برابر آتش سوزی استفاده از این بناها را به دیگر سقف ها ترجیح می دهند. در واقع فارغ از ویژگی محکم بودن  و استقامت این سازه امنیت آن در برابر آتش سوزی  نیز بسیار مورد توجه در خواست کنندگان قرار می گیرد.با توجه به مواد به کار  رفته در ساختار آن آتش و دود های حریق را کاهش می دهد و مقاومت نسبی مناسبی نیز دارد. از دیگر ویژگی های این است که بات.جه به آن می توانید به تنظیم دمای محیط نیز پرداخت.به عنوان مثال  در مناطقی که  گرمسیر هستند  با استفاده از این غشاء ها پارچه مانندی که در ساختار آن به کار  رفته است و کشسان می باشد می توان  تا میزان زیادی  نور خورشید را منعکس کنند  و دمای  محیط مورد نظر خود  را با وجود  صرف انرژی  بسیار کمتری تنظیم کرده  و  هم چنین در مناطق سردسیر  نیز با استفاده و بهره گیری از لایه ها و غشاء  عایق حرارت که می توان علاوه بر  منعطف شدن   مات بشوند و با انرژی  بسیار کم تری شرایط مطبوعی حاصل می شود.

24 - ویژگی سازه های چادری

به طور کلی ویژگی های این سازه علاوه بر مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم درصد اشتعالی پایین دارد و در مواقع آتش سوزی بسیار کارآمد عمل می کند. هم  چنین دارای این قابلیت نیز می باشد که مواد به کار  رفته در آن قابلیت ضد قارچی نیز دارد و کپک نمی زند. و دراثر  رطوبت و بارش زیاد نیز آسیب پذیر نخواهد بود. و در واقع در شرایط آب و هوایی مختلف دوام بالایی داشته و فرسایش پذیر نخواهد بود.خاصیت های فیزیکی آن در بهترین شرایط وجود دارد و در واقع قابلیت های ظاهری و زیبایی ان نیز بسته به دلخواه در خواست کنننده ی این نوع سقف ها دارای تنوع می باشند. هم چنین دارای ظاهری صیقلی و شفاف نی زمی باشد که علاوه براین که به عنوان مثال در گلخانه ها و استادیوم ها برای عدم نفوذ اشعه های مضر به کار می رود اما فضای داخلی را تاریک نمی کند و با خاصیت شفافیت و صیقلی بودن آن منور مناسب را نیز برای محیط دارا می باشد.در تولید غشاهای پارچه مانند آن از الیاف های استاندارد استفاده شده و در تولید آن از مدرن ترین و کارآمد ترین تکنولوژی و فناوری نوین استفاده شده است. علاوه بر این که شناخت مواد به کار  رفته در ساختار این سازه نیازمند تخصص طراحان و مهندسین می باشد نصب و راه اندازی آن نیز با توجه به پیچیدگی و تنیدگی ای که دارد لازم است توسط تیم آموزش دیده و مجرب انجام شود تا با ساختار استاندارد و مناسب و با قرار دادن ستون ها و نیرو های عمودی در برابر فشار های بیرونی مقاومت لازم را داشته باشند. بنابراین نصب این بنا نیز نیازمند مهارت  مخصوص به خود می باشد.

 

 

کاربرد سازه های چادری

کاربرد سازه های چادری

قبل از برسی این که کاربرد سازه های چادری  مظالبی بیان کنیم و بگوییم که این سازه ها چیست باید بگوییم که امروزه با توجه به افزایش جمعیت و گسترش جوامع بشری علم و فناوری به گونه ای افزایشی رو به پیشرفت می باشد. و این پیشرفت در زمینه های مختلف قابل مشاهده می باشد.در گذشته با توجه به آشنا نبودن انسان ها با موضوع اینترنت و علم و فناوری و استفاده از علوم نوین انسان ها در ارائه ی عملکرد خود محدود بوده اند.در واقع به عنوان مثال به دلیل آشنا نبودن انسان ها با علوم فناوری و استفاده از ساخت و ساز های نوین و بهره مندی از هوش مصنوعی و… بسیاری از سازه های آن ها یه شکل بوده و در واقع خلاقیت و بهره مندی از آن ها وجود نداشت.اما امروزه انسان با توجه به علوم موجود در ز مینه های مختلف اقداماتی انجام می دهند که به بهبود کیفیت زندگی انسان ها کمک می کند.

و این نشان دهنده ی وجود نقش موثر پیشرفت علم و فناوری در این مسائل و بهبود کیفیت زندگی انسان ها می باشد. همانطور که گفتیم یکی از این اقداماتی که انسان ها با گسترش علم و استفاده از هوش و خلاقیت و با توجه به فناوری نوین استفاده کرده اند بهره مندی از سازه های چادری می باشد.البته استفاده از این سازه ها تنها در حوزه ی  ورزشی و یا مسکونی قابل استفاده نمی بلاشند و تنوع در کاربرد آن ها وجود دارد.در ادامه می خواهیم شما را بیش تر با این مسئله آشنا کنیم تا ببینیم که این سازه ها چیست و چه تاثیری در بهبود کیفیت زندگی انسان داشته است؟ اگر بخواهید در باره ی این نوع معماری و ساخت و ساز اطلاعاتی داشته باشید متاسفانه باید بگوییم که منابعی که اطلاعاتی در اختیار شما بگذارند محدود می باشند

سازه های چادری که معمولا به سازه های غشایی نیز مشهور هستند سقف هایی از جنس پلیمر ها و الیاف و …می باشند که با توجه به شکل سایه بان بودن آن ها در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند. در واقع این بنا باتوجه به شکل پوسته  و غشا مانند خود حالت کشسانی خود را حفظ کرده است و موجب انعطاف پذیری و کشسان بودن این بنا می شود و  با توجه به ستون ها و قوس هایی که در کنار این غشا به کار  رفته است در برابر نیروی بیرونی مانند طوفان و باد مقاومت می کند و از پارگی آن جلوگیری می شود.

کاربرد سازه های چادری چیست؟

در واقع برخی از کسانی که با این سازه آشنا می شوند و یا آن ها را از نزدیک مشاهده می کنند گمان می کنند که سازه ها تنها محدود به استفاده از مکانی مانند استادیوم ها می باشد.زیرا به دلیل شکل سایه بان مانند آن و شفافیتی که دارد برای این مکان مناسب است اما کاربر سازه های چادری محدود به این نیست و می تواند بسیار در مکان های دیگر و عملکرد های مختلف مانند مکان های اداری و تجاری و ورزشی نیز مورد استفاده و بهره وری قرار گیرد. این سبک جدید در معماری و ساخت و ساز تنها  محدود به استفاده از یک مکان خاص نمی شود و از  زمان گسترش استفاده از آن تقاضا برای آن بسیار شده است.در واقع از این نوع بنا در موقعیت های تجاری ،پارک ها و فضای سبز و مراکز تفریحی ،حمل و نقل و کشاورزی و رستوران ها بسیار استفاده می کنند. به عنوان مثال صاحب های رستوران ها به عنوان یک سقفی که علاوه بر این که با حالت سایه بانی خود در برابر باد و باران و نیروی بیرونی مقاوم می باشد جلوه ی زیبا و بدیعی را برای فضای بیرونی رستوران خود فراهم می کند استفاده می کنند.در واقع وجود سقف ها با سازه های چادری می تواند تجربه ی خوردن غذا در فضای باز را برای مشتریان رستوران فراهم کند.

در پارک ها و مناطق سرسبز شهری نیز از این نوع سازه مورد استفاده قرار داده شده است. به عنوان مثال در بوستان آب و آتش در تهران از این سازه استفاده شده  و مورد استقبال مراجعه کنندگان قرار گرفته است.علاوه بر این ها در هتله ا نیز این نوع سازه در محل ورودی مراجعه کنندگان تعبیه شده است. علاوه بر هتل ها و مروادی که در بالا به آن اشاره شد کاربرد سازه های چادری در موارد زیر نیز بسیار دیده می شود. به عنوان مثال نممنه ای از آن ها را در کاربرد به عنوان سقف استخر ها و یا در پایانه های کشتی و مناطقی که مربوط به حمل و نقل و ورود و خروج اتوبوس ها و فرودگاه ها مشاهده کرده اید.برخی از فروشگاه ها و یا راه رو هایی که منتهی به فضایی دیدنی می شوند نیز مورد استفاده قرار می گیرد  درست مانند مرکز خرید Outlet Mall Rego Park در کوئینز ، نیویورک.

1 - کاربرد سازه های چادری

جالب است که این سقف ها و سازه های چادری در گلخانه ها نیز کاربرد دارد و مانع از ورود اشعه های مضر خورشید به داخل  گلخانه می شود.این سازه های جدید و بدیع علاوه بر صنعت و کشاورزی و مسکونی و…در بحث استفاده ی هنری نیز کاربرد دارند و می توانید در مکان هایی که گروه های موسیقی در آن جا  اجرا دارند و یا در سالن های  آمفی تئاترها آن ها را مشاهده کنید.در کنار همه ی این مکان هایی که از این بنا ها بهره مند می شوند عمده ی آن ها در استادیوم ها می باشد که با توجه به این که این سقف ها از مواردی تشکیل شده اند که ساختار شفاف بودن خود را حفظ می کنند و فضای استادیوم را تاریک نمی کند از ورود اشعه ماوراء بنفش  نیز جلوگیری کرده و تماشاچیان به راحتی می توانند در زیر این سقف ها به تماشای بازی بنشینند.به ظور کلی این سازه ها تحولی جدید در معماری بوده و مدت زمانی می شود که مرود استقبال قرار گرفته و محدود به مکانی خاص نمی باشد و در هر موقعیتی به دلیل جنس مناسب و مقاومتی که دارند و هم چنین جلوه ی زیبایی که دارند مرود استفاده قرار می گیرند.

 

سازه های چادری مخروطی

سازه های چادری مخروطی

سازه های چادری از نمونه تحولی عظیم در معماری می باشد که در ادامه می خواهیم بدانیم که در کل سازه های چادری چیست وچه ساختاری دارد.سازه های چادری انواع مختلفی را دارا می باشد که یکی از آن سازه های چادری  مدل مخروطی می باشد. در ابتدا به طور اختصار با این سازه بیشتر آشنا می شویم.سازه های چادری معمولا به سازه های غشایی نیز شناخته می شوند.احتمالا  می دانید که این سازه ها معمولا زیر مجموعه ای از سازه های فضایی می باشند. در واقع این نوع سازه کششی بوده و  به دلیل شکل سایه بان مانندی که دارد شفاف،انعطاف پذیر و سبک می باشند.این نوع ساختار ابتدا توسط فردی به نام ولادیمر شوخوف طراحی و معرفی شد و سپس پس از آن در ساختار برخی از کلیسا ها و و سقف استادیوم ها مورد استفاده قرار گرفت.

در واقع این نوع  سازه ها  در ایران نیز ریشه ای کهن دارد و همانطور که می دانید سازه های چادر در ایران  میان کوچ نشینان و افرادی در قبایل عشایر نیز زندگی می کنند هم چنان وجود دارد.این سازه با استفاده از با کیفیت ترین مواد و بهره مندی از علوم و  فناوری نوین ساخته شده است.این سازه با استفاده از موادی مانند پلیمر ها و الیاف و کامپوزیت ساخته شده است که از خاصیت علوم مکانیکی و فیزیکی و معماری نیز بهره مند شده است و از قابلیت های این علوم در ساختار خود بهره مند شده است. سازه های چادری تنها در مدت زمان کوتاهی نیست که مورد استفاده قرار گرفته است.در واقع بهره مندی از بنا ریشه ی تاریخی نیز می باشد.

مزایای سازه های چادری مخروطی

در واقع با توجه به فرم و شکلی بدیع و کم نظیری که دارند از  زمان راه اندازی آن ها تاکنون بسیار مورد استقبال  قرار گرفته و به طور مداوم در پروژه هایی با متراژ های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند. به گونه ای که امروزه این بنا در مکان های مختلف کاربرد دارد. ممکن است در نظر اول این بنا برای اماکن ورزشی مانند استادیوم ها  مناسب به نظر برسد زیرا همانطور که گفته  شد این سازه  حالت سایه بان نیز دارد.

10 - سازه های چادری مخروطی

به طور کلی مزایای این سازه ها بیش تر از معایب آن می باشد. در واقع عملکرد درست آن باعث شده است که باوجود معایب کم تری  که دارد جایگزین بسیاری از سازه های دیگر شود. احتمالا در نگاه اول گمان کنید که برای قرار گرفتن به عنوان سقف یک استادیوم حالت سایه بان قرار گرفته اما باید بگوییم که از  زمان ورود این نوع سازه ی بدیع به زمینه های ساخت و ساز و معماری این نوع بنا نه تنها در اماکن ورزشی بلکه در موقعیت های مختلف نیز کاربرد دارد.در واقع محبوبیت این نوع سازه و شناخته شدن آن به عنوان یک سازه ی نو و بدیع به دلیل موادی نیز می باشد که در آن به کار  رفته است.بنابراین معایب سازه های چادری بسیار کم تر از مزیت های آن می باشسد زیرا بسیاری از کسانی که از این سازه ها استفاده می کنند به دلیل وجود قابلیت های آن به سمت استفاده از آن روی می آورند. اما طبق نظر برخی ها این معایب در این سازه ها وجود دارد که طراحان و مهندسین لازم است در صدد رفع آن برآیند.

انواع سازه های چادری

گر بخواهیم این سازه ها را از نظر ظاهر دسته بندی کنیم باید بگوییم که سازه های چادری معمولا به سه شکل مخروطی،اسبی و کششی دیده می شود.  تفاوت در شکل ظاهری آن در کیفیت ارائه و ساخت این نوع سازه تفاوتی به عمل نمی آورد و براساس موقعیت هر مکان و با توجه به شرایط آب و هوایی هر منطقه شکل متفاوتی از آن ساخته می شود.متدوال ترین شکل استفاده از این نوع سازه ها شکل کششی آن است و همانطور که می بینید در استادیوم ها و آمفی تاتر ها و ورودی و حمل نقل از این مدل استفاده می شود. مدل کششی سازه های چادری معمولا ساختاری غشایی است که با توجه به انعطاف پذیری و شفاف بودن آن بسیار مورد استقبال قرا گرفته است. همینطور این مدل از این سازه طول بیش تری داشته و برای مکان هایی با مساحت های بزرگ  درست مانند استادیوم ها بسیار کاربری می باشند.

9 - سازه های چادری مخروطی

مدل های مختلف سازه های چادری

سازه های چادری  آن هم از نوع کششی با ساختار منعطف خود موجب می شود که مهندسین و طراحان امکان طراحی به شکل های نامحدود را داشته باشند. در واقع به عنوان مثال برای استفاده از آن به عنوان سقف پارکینگ هایی با مساحت های بزرگ به جای استفاده از سقف های فولادی و ستون های آهنی از این سازه های سبک و منعطف استفاده کنند.مدل دیگری از این سازه ها که معمولا به سازه های زین اسبی مشهور می باشند معمولا در فضاهای سبز و باز کاربردی می باشند. و حالت سایه ایجاد می کنند. در واقع مدل کششی قابلیت استفاده ی بیشتری در مناطق مسکونی و ورودی هتل ها و… را دارد. ولی این مدل از این سازه یعنی زین اسبی می تواند برای رستوران های واقع در فضای سبز و باز مورد استفاده قرار گیرد.از مدل زین اسبی ممکن است به عنوان المان و یا نمادی نیز استفاده شود.

 

سازه های چادری مخروطی

سومین مدل این سازه ها یعنی سازه های  چادری مخروطی نیز برای محیط ها و موقعیت هایی که مساحت بزرگی دارند مورد استفاده قرار نمی گیرد. زیرا در واقع به دلیل شکل مخروطی شکل بودن آن فضای گوچک تری از محیط را شامل می شود و می توان به عنوان سقف آلاچیق ها نیز از آن ها بهره برد. در برخی از آلاچیق های  مخصوص و به اصطلاح وی آی پی نیز بسیار از این مدل استفاده شده است.درواقع همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم ساخت هر کدام از این مدل سازه ها بستگی به شرایط آب و هوایی هر منطقه نیز دارد. به عنوان مثال شکل مخروطی شکل بودن آن موجب می شود  که باران در آن محیط نفوذ نکند.بنابراین در موقعیت ها و مکان های پر بارش استفاده از این مدل سازه از سازه های چادری کارآمد تر می باشد.به طور کلی استفاده از هرکدام از این مدل ها چه مخروطی و چه کششی و اسبی کاربرد خاص خود را دارد و با توجه به متراژ و مساحت پروژه و شرایط آن نوع مناسب آن توسط تیم متخصص طراح و مهندس این سازه ارائه می شود.