قبل از برسی این که کاربرد سازه های چادری  مظالبی بیان کنیم و بگوییم که این سازه ها چیست باید بگوییم که امروزه با توجه به افزایش جمعیت و گسترش جوامع بشری علم و فناوری به گونه ای افزایشی رو به پیشرفت می باشد. و این پیشرفت در زمینه های مختلف قابل مشاهده می باشد.در گذشته با توجه به آشنا نبودن انسان ها با موضوع اینترنت و علم و فناوری و استفاده از علوم نوین انسان ها در ارائه ی عملکرد خود محدود بوده اند.در واقع به عنوان مثال به دلیل آشنا نبودن انسان ها با علوم فناوری و استفاده از ساخت و ساز های نوین و بهره مندی از هوش مصنوعی و… بسیاری از سازه های آن ها یه شکل بوده و در واقع خلاقیت و بهره مندی از آن ها وجود نداشت.اما امروزه انسان با توجه به علوم موجود در ز مینه های مختلف اقداماتی انجام می دهند که به بهبود کیفیت زندگی انسان ها کمک می کند.

call2 - کاربرد سازه های چادری

و این نشان دهنده ی وجود نقش موثر پیشرفت علم و فناوری در این مسائل و بهبود کیفیت زندگی انسان ها می باشد. همانطور که گفتیم یکی از این اقداماتی که انسان ها با گسترش علم و استفاده از هوش و خلاقیت و با توجه به فناوری نوین استفاده کرده اند بهره مندی از سازه های چادری می باشد.البته استفاده از این سازه ها تنها در حوزه ی  ورزشی و یا مسکونی قابل استفاده نمی بلاشند و تنوع در کاربرد آن ها وجود دارد.در ادامه می خواهیم شما را بیش تر با این مسئله آشنا کنیم تا ببینیم که این سازه ها چیست و چه تاثیری در بهبود کیفیت زندگی انسان داشته است؟ اگر بخواهید در باره ی این نوع معماری و ساخت و ساز اطلاعاتی داشته باشید متاسفانه باید بگوییم که منابعی که اطلاعاتی در اختیار شما بگذارند محدود می باشند

سازه های چادری که معمولا به سازه های غشایی نیز مشهور هستند سقف هایی از جنس پلیمر ها و الیاف و …می باشند که با توجه به شکل سایه بان بودن آن ها در موقعیت های مختلفی کاربرد دارند. در واقع این بنا باتوجه به شکل پوسته  و غشا مانند خود حالت کشسانی خود را حفظ کرده است و موجب انعطاف پذیری و کشسان بودن این بنا می شود و  با توجه به ستون ها و قوس هایی که در کنار این غشا به کار  رفته است در برابر نیروی بیرونی مانند طوفان و باد مقاومت می کند و از پارگی آن جلوگیری می شود.

کاربرد سازه های چادری چیست؟

در واقع برخی از کسانی که با این سازه آشنا می شوند و یا آن ها را از نزدیک مشاهده می کنند گمان می کنند که سازه ها تنها محدود به استفاده از مکانی مانند استادیوم ها می باشد.زیرا به دلیل شکل سایه بان مانند آن و شفافیتی که دارد برای این مکان مناسب است اما کاربر سازه های چادری محدود به این نیست و می تواند بسیار در مکان های دیگر و عملکرد های مختلف مانند مکان های اداری و تجاری و ورزشی نیز مورد استفاده و بهره وری قرار گیرد. این سبک جدید در معماری و ساخت و ساز تنها  محدود به استفاده از یک مکان خاص نمی شود و از  زمان گسترش استفاده از آن تقاضا برای آن بسیار شده است.در واقع از این نوع بنا در موقعیت های تجاری ،پارک ها و فضای سبز و مراکز تفریحی ،حمل و نقل و کشاورزی و رستوران ها بسیار استفاده می کنند. به عنوان مثال صاحب های رستوران ها به عنوان یک سقفی که علاوه بر این که با حالت سایه بانی خود در برابر باد و باران و نیروی بیرونی مقاوم می باشد جلوه ی زیبا و بدیعی را برای فضای بیرونی رستوران خود فراهم می کند استفاده می کنند.در واقع وجود سقف ها با سازه های چادری می تواند تجربه ی خوردن غذا در فضای باز را برای مشتریان رستوران فراهم کند.

در پارک ها و مناطق سرسبز شهری نیز از این نوع سازه مورد استفاده قرار داده شده است. به عنوان مثال در بوستان آب و آتش در تهران از این سازه استفاده شده  و مورد استقبال مراجعه کنندگان قرار گرفته است.علاوه بر این ها در هتله ا نیز این نوع سازه در محل ورودی مراجعه کنندگان تعبیه شده است. علاوه بر هتل ها و مروادی که در بالا به آن اشاره شد کاربرد سازه های چادری در موارد زیر نیز بسیار دیده می شود. به عنوان مثال نممنه ای از آن ها را در کاربرد به عنوان سقف استخر ها و یا در پایانه های کشتی و مناطقی که مربوط به حمل و نقل و ورود و خروج اتوبوس ها و فرودگاه ها مشاهده کرده اید.برخی از فروشگاه ها و یا راه رو هایی که منتهی به فضایی دیدنی می شوند نیز مورد استفاده قرار می گیرد  درست مانند مرکز خرید Outlet Mall Rego Park در کوئینز ، نیویورک.

1 - کاربرد سازه های چادری

جالب است که این سقف ها و سازه های چادری در گلخانه ها نیز کاربرد دارد و مانع از ورود اشعه های مضر خورشید به داخل  گلخانه می شود.این سازه های جدید و بدیع علاوه بر صنعت و کشاورزی و مسکونی و…در بحث استفاده ی هنری نیز کاربرد دارند و می توانید در مکان هایی که گروه های موسیقی در آن جا  اجرا دارند و یا در سالن های  آمفی تئاترها آن ها را مشاهده کنید.در کنار همه ی این مکان هایی که از این بنا ها بهره مند می شوند عمده ی آن ها در استادیوم ها می باشد که با توجه به این که این سقف ها از مواردی تشکیل شده اند که ساختار شفاف بودن خود را حفظ می کنند و فضای استادیوم را تاریک نمی کند از ورود اشعه ماوراء بنفش  نیز جلوگیری کرده و تماشاچیان به راحتی می توانند در زیر این سقف ها به تماشای بازی بنشینند.به ظور کلی این سازه ها تحولی جدید در معماری بوده و مدت زمانی می شود که مرود استقبال قرار گرفته و محدود به مکانی خاص نمی باشد و در هر موقعیتی به دلیل جنس مناسب و مقاومتی که دارند و هم چنین جلوه ی زیبایی که دارند مرود استفاده قرار می گیرند.

 

call2 - کاربرد سازه های چادری