خیمه‌های عربی اصیل معمولاً با الیاف به‌دست‌آمده از موی بز بافته می‌شوند؛ زیرا الیاف بز آب برف و باران را به پایین خیمه‌های عربی جاری و هدایت می‌کنند. ابعاد هرکدام از خیمه‌های عربی، می‌تواند متفاوت باشد و اندازه هرکدام از خیمه‌های بافته ‌شده عربی بر اساس اندازه و میزان ستون‌ها هست. تمام خیمه‌های عربی به رنگ سیاه بافته می‌شوند؛ زیرا رنگ سیاه به‌عنوان یک پوشش در برابر گرما و نور آفتاب محسوب می‌شود و در فصل زمستان نیز رنگ سیاه خیمه‌های عربی آفتاب را به خود جذب می‌کنند که باعث گرمای متعادلی در چادر می‌شود. برای ایجاد امنیت و محکم بودن خیمه از پشت با استفاده از طناب‌هایی محکم به زمین میخکوب می‌شوند تا متزلزل نباشند و محکم در جایگاه خود می‌مانند. این نوع خیمه‌های عربی در روی چمن یا چمنزار قابل برپایی یا علم کردن هستند و نمی‌توان روی آسفالت یا سطح سیمانی بسیار سخت آن‌ها را برپا کرد. بهتر است بدانید یکی از مزایای بافت و استفاده از خیمه‌های عربی سبک بودن و حمل آسان آن‌ها است که مانند برزنت وزن سنگینی ندارند و به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در ادامه مطلب به‌ کاربرد خیمه‌های عربی و مزایای آن می‌پردازیم.

call2 - خیمه عربی

Arabic tent 1 - خیمه عربی

خیمه عربی با چه موادی بافته می ‌شود؟

تمام الیافی که برای بافت خیمه عربی استفاده می‌شود از موی بز است؛ زیرا الیاف موی بز آب را به خود جذب نمی‌کند و آب باران را از خود عبور می‌دهد تا وارد خیمه نشود. بهتر است بدانید برای بافت الیاف موی بز از دو نوع ریسندگی استفاده می‌کنند که به نوع اول تار است که برای چله خیمه عربی استفاده می‌گردد و نوع دوم پود است که برای بافت پود خیمه عربی بافته می‌شود. وزن خیمه‌هایی که بافته می‌شود به‌طور میانگین تنها سه کیلوگرم است و حمل و جابه‌جایی آسانی دارد. نوارهایی که دور تا دور خیمه‌های عربی دوخته می‌شود یا قرار می‌گیرد از دو بخش تشکیل می‌شوند و بهترین عرض دوختن نوارها شصت‌وپنج سانتی‌متر و در ابعاد کوچک‌تر پنجاه سانتی‌متر هست.

Arabic tent 2 - خیمه عربی

کاربرد خیمه ‌های عربی

خیمه‌های عربی کاربردهای فراوانی دارند که علاوه بر اینکه ایلات عرب و غیره از آن‌ها استفاده می‌کنند، امروزه در حوزه گردشگری و توریستی نیز کاربرد فراوان دارند و می‌توان به‌عنوان یک مکان بومگردی از آن‌ها استفاده کرد. در این مکان بومگردی که با استفاده خیمه‌های عربی ایجاد شده است انواع غذاهای سنتی، لباس‌های سنتی و غیره به نمایش گذاشته می‌شود. برای جذب مشتری و استقبال بیشتر کاربران از کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌ها به‌عنوان سایبان یا ایجاد فضای دل‌انگیز در این محیط از مدل خیمه‌های عربی استفاده می‌گردد. این نوع خیمه معمولاً در فضاها و محیط‌های بزرگ مثل حیاط سالن‌ها قرار می‌گیرند و نصب می‌شوند. معمولاً برای ایجاد کردن نمایشگاه صنایع‌دستی و سنتی از این‌گونه خیمه استفاده می‌شود.

Arabic tent 3 - خیمه عربی

استفاده از خیمه‌ های عربی چه فوایدی دارد؟

خیمه‌های عربی چه در فضای باز مثل ویلاها یا محیط باز رستوران‌ها و هتل‌ها که استفاده شوند، فواید زیادی دارند که می‌توان به پایین آمدن آب باران و برف، بدون نفوذ به داخل خیمه اشاره داشت. این نوع خیمه‌ها پوشش‌دهی مناسبی نسبت به گرما و سرما دارند و در سرمای زمستان می‌توانند نور آفتاب را به خود جذب نمایند.

تزئین خیمه ‌های عربی برای نمایشگاه و هتل و رستوران

برای ایجاد زیبایی و جلوه بیشتر خیمه‌های عربی می‌توان قالیچه‌های عشایری را در بیرون خیمه نصب کرد یا از گلیم‌های عربی و لری نیز استفاده کرد. در داخل خیمه عربی نیز می‌توانید از صندوقچه‌های مخملی قدیمی همراه با سماور برنجی استفاده کنید. در روی گلیم هم می‌توان شیوه پخت نان را در خیمه‌های عربی آموزش داد و از سطل خمیر همراه با قوری و کتری مسی استفاده کرد. علاوه بر موارد گفته شده برای برپا کردن خیمه‌های عربی می‌توانیم از خیمه‌های کوچک یا بزرگ استفاده کنیم که بستگی به نوع فضا و محیط از ابعاد کوچکتر یا بزرگتر استفاده نماییم.

 

کلام آخر

خیمه‌های عربی به نوعی خیمه گفته می‌شود که از الیاف بز بافته می‌شود و در ایلات نزدیک به مرز عراق و عرب‌های استان خوزستان برای ییلاق و قشلاق بسیار استفاده می‌گردد. این روزها این خیمه به شکل مدرن‌تری هم تولید و عرضه می‌شود. در صورتی که مایل هستید از نوع پوشش برای محیط مورد نظر خود استفاده کنید، می‌توانید با مشاوران ما در ایرانتنت ارتباط برقرار کنید.

call2 - خیمه عربی