20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

سقف استخر و سایبان استخر، فاکتور مهم در نگهداری اصولی از این تاسیسات در طول سال است. در این گفتار، اطلاعات جامعی درباره اصول طراحی و ساخت: سقف استخر خانگی، سایبان استخر باغ، سقف استخر سرپوشیده، سقف استخر پلی کربنات، سقف استخر متحرک، سقف استخر ریلی ، سقف استخر کشستان و سقف استخر برقی طبق داده های به روز در دسترس علاقمندان به دنیای سقف استخر قرار گرفته است.

call2 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

اگر شما مخاطب گرامی، تجربه ای در نصب یکی از انواع سقف های استخر برای اماکن مسکونی یا تجاری یا ورزشی داشته و یا با پرسشی روبرو شدید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای این گفتار به اشتراک بگذارید.

با ما همراه باشید.

استخر 8 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

سقف استخر و سایبان استخر

چرا اصلا استخر در باغ و ویلا، نیازمند پوشش است؟

بعضی از مشتریان شرکت سازه چادری و آلاچیق مدرن، مرتب از کارشناسان ما سوال می کنند که چرا استخر در باغ یا ویلا یا محل مسکونی آن ها، بایستی یا بهتر است که سقف و پوشش داشته باشد. این پرسش خوبی است.

مهم نیست که استخر شما از چه جنسی ساخته شده است، در مناطق شمالی کشور است یا مناطق جنوبی یا شرقی یا غربی. در مکان پر رطوبت یا آفتاب گیر قرار دارد یا تعداد کمی در طول روز از استخر استفاده میکنند یا مشتریان زیادی دارد.

نکته ای که باید در نظر داشت آن است که استخر، تاسیسات است. هر تاسیساتی، گران است. نیازمند مراقبت و حفاظت و نگهداری دارد. استخر، در روزگار دلار 30 هزارتومانی و هزینه های گران نگهداری سالانه، استخر شما باید به خوبی محافظت شود. یکی از روش های محافظت استخر، مسقف کردن و پوشش دار کردن آن است. به خصوص اگر هوا بسیار گرم باشد و احتمال آسیب به استخر زیاد باشد. در نیمه دوم سال در ایران نیز استفاده از استخر روباز در بسیاری از استان های کشور امکان پذیر نیست یا خیلی دشوار است.

پس به خاطر شرایط اسلامی و عرف جامعه و هم چنین شرایط اقلیمی کشور و هزینه های نگهداری بالای استخر، مراقبت از استخر با مسقف کردن و پوشش دار کردنش توجیه اقتصادی و اجتماعی دارد.

از طرفی، بعضی ها مشتاق هستند که استخر ویلا یا باغ آن ها به دلیل پارتی ها و مهمانی ها و جشن ها و مراسمی که دارند، سرپوشیده باشه و بتوان با دکوارسیون داخلی، نورپردازی، قرار دادن تجهیزات صوتی و حتی تصویری، فضای رمانتیک، هیجان انگیز و فوق العاده ای را مثل پارک های آبی معروف جهان در خانه و محل سکونت خود رقم بزنند.

لذا برای داشتن استخر لاکچری که فرصت خوبی برای اجاره دادن گران باغ و ویلا در تعطیلات و آخر هفته ها فراهم می کند، سقف دار کردنش، الزامی به نظر می رسد. مخصوصا اگر قصد داشته باشید از استخر در 4 فصل استفاده کنید.

استخر 18 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

چتر روی استخر

اما سقف استخر بهتر است چگونه باشد؟

این که سقف استخر شما بهتر  است چه فرمی داشته باشد، چه شکلی داشته باشه، چه سازه ای داشته باشد، چه طراحی نیاز خواهد داشت و چقدر هزینه دارد، نیازمند به بررسی محیطی، ارسال تصویر از سازه و استخر و نیازسنجی مشتری است.

سایبان استخر (swimming pool roof) انواع مختلف دارد. نسبت به هزینه و علاقه شما، می تواند پرهزینه یا کم هزینه طراحی و اجرا شود. مثلا سقف متحرک باشد یا سایبان استخر، ثابت باشد. برقی باشد یا ریلی باشد. برای باز و بسته کردن سقف بایستی متحرک دستی یا برقی داشت و این روی هزینه تمام شده تاثیر گذار است. اگر برقی باشد، نیازمند موتور و ریموت کنترل است.

هر چقدر طول استخر شما بزرگ تر باشد و میزان استفاده از آن در طول ایام سال بیش تر باشد، نگهداری از آن دشوار تر است و باید طراحی درستی برای سقف استخر داشت. لذا باز و بسته کردن دستی سقف استخر بزرگ، بسیار دشوار است.

برای طراحی و نصب و اجرای سقف متحرک استخر، مدل های گوناگونی وجود دارد که مشاوران سایت IranTent بنا به خواست مشتری و نیازسنجی و شرایط محیطی، بهترین گزینه را با طراحی رایانه ای، در نظر گرفته و نسبت به اجرای آن اقدام می کنند.

سقف های بازشو، از جمله محبوب ترین سبک های سایبان استخر است. مدل های گوناگون دارد. مثل سقف تخت، سقف شیبدار، سقف شیروانی دار، سقف های هلالی شکل و سقف هایی که طبق خواست مشتری و بر اساس الگوی اعلامی وی، طراحی، نصب  و اجرا می شود.

البته باید دقت کرد که سقف استخر و محیط استخر نیز باید هارمونی داشته باشد. لذا دکوراسیون استخر، هم سقف هم لبه ها را در بر میگیرد.

سقف برقی استخر چگونه کار می کند؟

حرکت سقف برقی استخر می تواند با توجه به بزرگی استخر و خواست مشتری، طراحی شود. بعضی دوست دارند سقف استخر از وسط باز شود، بعضی می پسندند که از گوشه ها، باز و بسته شود. بعضی ها دوست دارند که تلسکوپی باشد که حس نوستالژیکی به آن ها بدهد به  خصوص در آسمان شب پر ستاره.

اما به بعضی مسائل دقت کنید:

  • عایق بندی سقف استخر برقی اهمیت زیادی دارد.
  • هزینه طراحی و نصب سایبان استخر برقی به مراتب بیش تر از موارد ریلی و ثابت است.
  • برای عایق بندی سقف استخر برقی از چسب های مخصوصی باید استفاده کرد.
  • نصب شدن آب رو، بر روی سقف برقی استخر، ضروری به نظر می رسد.
  • همیشه سقف برقی استخر باید هواگیری شود.
  • سقف برقی استخر را هر 3 ماه یک بار توسط کارشناسان تاسیسات، بازدید کنید.
  • هوا بندی استخر برقی با لاستیک های EPDM صورت می گیرد تا هواگیری شود و هوای سرد وارد استخر آبگرم در محیط سرباز نشود.
  • دربی که به صورت کشویی روی ریل جمع می شود، از استاندارد ترین نوع درب ها برای استخر برقی کاملا اتوماتیک است.
  • هر استخری بایستی گوالوانیزاسیون خوبی داشته باشد. رطوبت بالا سبب تخریب سازه می شود. استخر فولادی با روکش گالوانیزه، مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد.
استخر 7 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

سقف برقی استخر

بهترین پوشش یرای استخر بازشو چیست؟

یکی از بهترین پوشش ها برای سقف استخر بازشو، پلی  کربنات است. ضد UV است و برای حفاظت از پوست توصیه می شود. 300 برابر نسبت به شیشه، مقاومت در برابر انتقال برف و باد و تابش اشعه خورشیده داشته و در کاهش دید استخر نیز موثر است. دمای آب استخر را نیز بالا نگه می دارد. یعنی در هوای آفتابی نیمه اول سال نیز به صورت رایگان، دمای آب را گرم میکند. یعنی صرفه جویی قابل توجه در هزینه گرم کردن استخر.

البته سقف استخر شیشه ای، جلوه گری و طنازی فوق العاده ای برای استفاده کنندگان دارد و البته مزایا و معایبی هم دارد که باید به آن توجه داشت. شیشه سند بلاست، چون مات است، استقبال خوبی از آن می شود. اما چون استخر شیشه ای، سازه سنگین و پر هزینه دارد، نیاز به اتصالات و یراق آلات زیادی هم دارد.

به هر  حال دقت کنید که استخر ها از نوع جنس سازه به 5 مدل: بتنی، آب بندی با وینیل، فایبرگلاس، فلزی و چوبی تقسیم بندی می شود.

سقف پلی کربنات گنبدی و طاق های شیشه ای برای استخرهای لاکچری، استفاده  می شود. ارتفاع مختلفی در دسترس  است و به راحتی می توان آن ها را برداشت و تمیز کرد و دمونتاژ کردنش نیز آسان است.

استفاده  از کناف و رابیتس کاری برای طراحی سقف استخر سرپوشیده خانگی

برای فضاسازی بخش های مختلف از خانه  از کناف و رابیتس کاری استفاده می شود. اگر استخر سرپوشیده خانه یا باغ یا ویلا شما، هندسی یا مربع باشد، انتخاب خوبی است. برای نورپردازی مخفی و هالوژنی رنگی ، می توان از کناف برای طراحی سقف های شیک و مدرن استفاده  کرد. به خصوص اگر بخواهید یک جکوزی کنار استخر داشته باشید. با کناف کاری می توان دست طراح را برای طراحی شیک، باز نگهداشت تا حس نوستالژیک سه بعدی را برای رویاهای شیرین شما ، به تصویر بکشد. رابتیس کاری هم در اجرای سقف خانگی معمولا در دستور کار لاکچری گرد ها قرار می گیرد. البته زمان و هزینه زیادی دارد. البته رابیتز کاری را با سقف کشسان اشتباه نگیرید. معمولا سقف کشسان را در وسط سقف در نظر می گیرند و از رابیتس و کناف کاری در گوشه ها استفاده  می کنند تا فضایی خلاقانه و جذاب را خلق کنند.

استخر 5 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر

سقف استخر

هزینه طراحی و اجرای سقف استخر متحرک یا ثابت چقدر است؟

همان طور که در این گفتار گفتیم، انواع و اقسام طرح ها و مدل ها برای طراحی سقف استخر در نظر گرفته می شود و مزایا و  معایبی داشته و هزینه مخصوص به خود دارد که بنا به وضعیت سایبان استخر شما، بایستی بررسی شود. به هر حال، مسقف کردن استخر، اقدامی هوشمندانه از سوی صاحب استخر برای استفاده 4 فصل آن است.

برای اینکه بهترین نوع سقف را برای استخر خود داشته باشید، با کارشناسان ما مشورت بگیرید. از طریق ارتباط با ما، تماس گرفته یا از طریق چت، در تعامل باشید. مدل ها و طرح های مختلف را ملاحظه کرده و نظر خود را شفاف منتقل کنید. کارشناسان مجرب ما امادگی دارند که بهترین سازه های چادری و آلاچیق و سقف های مجهز را برای استخر شما با هر نوع کاربرد، طراحی و با موفقیت، نصب و اجرا کنند.

قیمت مصالح، هر سال روند صعودی دارد. سایبان استخر شما در اسرع وقت، هزینه های شما را قطعا در ماه ها و سال های بعدی کاهش می دهد.

مخاطب گرامی

اگر نظر و پرسشی درباره موارد مطرح شده در این گفتار دارید، مراتب را از طریق بخش کامنت در انتهای گفتار به اشتراک بگذارید. لینک این گفتار را از طریق کانال ها و گروه هایی که در شبکه های اجتماعی عضو هستید، به دوستان و آشنایان به  خصوص سازندگان اماکن مسکونی و تجاری و اجاره دهندگان ویلا و باغ، اطلاع دهید.

نمونه های قابل اجرای سقف و سایبان استخر را در زیر مشاهده نمایید و همچنین ما را در شبکه های اجتماعی نیز فالو کنید.

 

call2 - 20 نکته درباره طراحی و اجرای سقف استخر روباز و سایبان استخر