سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر عوامل محیطی

call2 - عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر عوامل محیطی

اجرای سازه‌های پارچه‌ای و چادری مانند پروژه‌های ساختمانی نیاز به محاسبات مهندسی قبل از اجرا دارند. کلیه پروژه‌های سازه پارچه‌ای قبل از اجرا و نصب با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی بررسی می‌شوند. ابعاد فونداسیون، اسکلت فلزی، قطر کابل‌ها، ضخامت و جنس پارچه توسط نرم‌افزار مخصوص محاسبه می‌شود. مرحله ساخت، اجرا و نصب با توجه به نتایج این نرم افزارها انجام می‌شود. در ادامه به بررسی عملکرد سازه پارچه در برابر باد و نور خورشید می‌پردازیم.

Fabric canopy one - عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر عوامل محیطی

عملکرد ساختار سازه‌های پارچه‌ای در برابر نور خورشید

برای بررسی عملکرد سازه پارچه‌ای در برابر عوامل محیطی، بهتر است از خورشید شروع کنیم. غشاهای به کار رفته در ساختار پارچه قابلیت انتقال نور بالایی دارند. استفاده از نور طبیعی روز برای روشنایی ساختمان‌ها منجر به کاهش چشمگیر مصرف برق می‌شود. پارچه PVC به دلیل ترکیب مواد مقاوم در برابر UV مقاومت بسیار بالایی در برابر تغییر رنگ دارد؛ همچنین میزان تخریب پارچه نیز بسیار کاهش می‌یابد.

پس از حدود 20 سال، پارچه پی وی سی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و به یک پوشش شکننده تبدیل می‌شود. اگر قصد دارید چادری با ساختار کششی بسازید که در صورت تابش نور شدید خورشید یا رطوبت زیاد بیش از 10 سال عمر کند، توصیه می‌شود از پارچه PTFE با الیاف شیشه استفاده کنید.

 

عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر باد

یکی از سوالات متداول در مناطق بادخیز، مقاومت سازه پارچه‌ای در برابر باد است. مشتریان می‌توانند مطمئن باشند که تمامی محاسبات مهندسی سازه با استفاده از نرم افزارهای پیشرفته و مطابق با مقررات انجام می‌شود؛ بنابراین استحکام و دوام سازه چادری مشکلی نخواهد داشت و می‌توان گفت عملکرد سازه کششی در برابر عوامل محیطی مانند باد مناسب است. در تحلیل کامپیوتری سناریوهای مختلفی برای میزان باد و همگام سازی باد و برف در نظر گرفته می‌شوند. این استحکام در نتیجه سلامت پارچه را تضمین می‌کند. در محاسبات سازه چادری ضریب اطمینان در نظر گرفته شده حدود 2 تا 3 برابر است؛ بنابراین طراحی بسیار ایمن بوده و در صورت وزش باد بسیار شدید مشکلی برای سازه چادری پیش نخواهد آمد.

 

عملکرد ساختار سازه‌های پارچه‌‌ای و ویژگی‌ های محیطی

 

• عناصر ذهنی

شاید در نگاه اول این سازه‌ها بسیار ناپایدار و ناامن به نظر برسند و این تصور نادرست بیشتر ناشی از تصور ذهنی ما از نام این نوع سازه است. اما این طرز فکر کاملا اشتباه است و باید این موضوع را از ذهن خود دور کنید. سازه‌های کششی بسیار پایدار و ایمن هستند.

 

• عناصر بصری

نرمی فرم‌های داخلی سازه کششی و تحرک  در برابر جریان هوا حس آرامش و تحرک را در انسان ایجاد می‌کند. به دلیل سادگی ذاتی فضای داخلی این نوع سازه، ارتباط با اشیاء داخل نمایشگاه به راحتی برقرار می‌شود.

 

• رفتار ساختاری

فرم سازه دقیقاً با عملکرد سازه مطابقت دارد. با طراحی سازه کششی به صورت سازه کابلی با انحنای مضاعف، ظرفیت حمل و طول عمر این سازه‌ها بسیار افزایش می‌یابد.

 

• ماندگاری

بسیاری از این غشاها شکننده نمی‌شوند و با گذشت زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهند؛ بنابراین لازم نیست نگران دوام این سازه‌ها باشید؛ زیرا به شما اطمینان می‌دهیم که این سازه‌های پارچه‌ای کششی دارای مقاومت و دوام بالایی هستند. مصرف انرژی در فرآیند تولید سازه‌های غشایی بسیار کم است.

برخی از انواع سازه‌های کششی از مواد بازیافتی ساخته می‌شوند و در پایان عمر پروژه می‌توان کل سیستم را برای بازیافت به محل ساخت و ساز بازگرداند. یک معمار سازه می‌تواند از راه‌حل‌های سبز و پایدار برای استفاده هوشمندانه از چرخه روز و گرما برای تغییر ویژگی‌های فضا و عملکرد ساختمان استفاده کند.

 

Fabric canopy two 1 - عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر عوامل محیطی

تنظیم شرایط محیطی در عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای

پیشرفت‌های اخیر باعث افزایش استفاده از غشاها و پوشش‌هایی شده است که کم‌ترین میزان نور خورشید را دارند. ماندگاری ممبران پارچه‌ای بیش از 20 سال است که آن‌ها را برای استفاده در سازه‌های دائمی مناسب می‌کند. نمونه بارز آن سازه کششی استادیوم المپیک مونیخ است که پس از 40 سال همچنان پابرجا و چشم‌گیر است. در این سازه‌ها انرژی کمتری برای تنظیم شرایط محیطی به دست می‌آید. به عنوان مثال در مناطق گرمسیری می‌توان از این غشاها برای انعکاس مقدار زیادی نور خورشید و تنظیم دمای ساختمان با انرژی کمتر استفاده کرد.

در مناطق سردسیر، تهویه مطبوع با انرژی کمتر با استفاده از لایه‌های عایق حرارتی انعطاف‌پذیر و غیرشفاف حاصل می‌شود.

 

 

اجرا و طراحی سازه‌های پارچه‌‌ای

طراحی سازه‌های پارچه‌ای در هر مقیاسی شامل سه مرحله طراحی، ساخت و نصب است. تمامی مراحل اجرای سازه چادری به شرح زیر خلاصه می‌شود:

  • بررسی دقیق استفاده مورد نظر از سازه پارچه
  • بررسی محل مورد نظر جهت نصب پارچه
  • نقشه‌برداری از محل نصب پارچه
  • مدل‌سازی سازه پارچه
  • انتخاب ظاهری مناسب برای استفاده از سازه
  • صفحه‌بندی با هدف اتصال پست‌ها و ستون‌ها
  • انتقال ساختار طراحی شده به محل نصب
  • مونتاژ سازه چادر در محل نصب
  • نصب پوشش روی سازه مونتاژ شده

 

سخن پایانی

طراحی سازه‌های پارچه‌ای با طراحی ساختمان‌های ساده بسیار متفاوت است. در طراحی سازه‌های پارچه‌ای نمی‌توان ابتدا نقشه ساختمان را ترسیم کرد و سپس آن را اجرا کرد. در این نوع سازه‌ها از مرحله اول یک پلان اساسی با توجه به کارکرد ارائه می‌شود، در مرحله بعد با ساخت مدلی از فضا شکل کلی آن را پیدا کرده و سپس به تحلیل کلی سازه می‌پردازند و در نهایت تمام جزئیات سازه را طراحی می‌کنند. سازه‌های پارچه‌ای، سازه‌هایی هستند که بر اساس منطق رفتاری غشاها عمل می‌کنند.

سازه‌های پارچه‌ای در واقع سازه‌های هستند که از غشاهای بسیار نازکی تشکیل شده‌اند و با توجه به شکل هندسی و فرمی که دارند از عهده عملکرد سازه‌ای خود بر می‌آیند. علاوه بر این، عملکرد ساختاری غشا با ایجاد کشش در آن قبل از بارگذاری بسیار بهتر است. در این راستا ایرانتت می‌تواند بنا به خواسته‌ شما و با مقرون‌ترین به صرفه‌ترین قیمت پروژه سازه پارچه‌ای را به بهترین شکل ممکن طراحی و اجرا کند.

call2 - عملکرد سازه‌های پارچه‌‌ای در برابر عوامل محیطی